Fjolla Morina në telashe, kaq vite burg rrezikon pas ndryshimit të akuzës
Fjolla Morina, këngëtare dhe personazh i showbizit shqiptar nga Kosova, u intervistua për “Revista Who” në fillim të janarit. Në një foto e kopertinës së revistës – të cilën e ndau në profilin e saj në Instagram, Morina shfaqet me një fustan të bardhë me partnerin e saj Fisnik Syla.

“Gjëja më e rëndësishme është që unë jam shumë e lumtur, si asnjëherë më parë,” i tha Morina revistës, me gjasë nga një banesë 3 katëshe në lagjen Nr. 6 në qytetin verior të Kukësit, ku jeton që prej 22 shtatorit 2020, nën masën shtrënguese “të arrestit në shtëpi”.

Morina u arrestua më 19 shtator 2020, menjëherë pasi kishte kaluar kufirin në pikën doganore të Morinës duke udhëtuar nga Kosova për në Shqipëri, kur pas kontrollit në makinë u gjet një pistoletë dhe 35 fishekë pistolete.

Sipas vendimit të ndërmjetëm të gjykatës së Kukësit të dhënë me 1 dhjetorit 2020, në të cilin u shqyrtua paraprakisht kërkesa për gjykimin e çështjes nga prokurori, Morina ka pranuar se arma dhe fishekët kanë qenë të sajat, duke shfajësuar të fejuarin Fisnik Sylaj dhe shoferin Fitim Muji. Të dy burrat kanë deklaruar në prokurori se nuk kishin dijeni për armën.

Çështja ndaj Morinës mori kthesë serioze pasi gjykatësi, Florin Demollari që shqyrtoi paraprakisht dosjen ndaj saj, në të cilën Morina akuzohej fillimisht vetëm për “armëmbajtje pa leje”, ia ktheu atë prokurorisë duke arsyetuar se fakti ishte “cilësuar gabim”.

Demollari, në vendimin për kthimin pas të akteve, arsyetoi se Morina duhej të ngarkohej me akuzën “trafikim të armëve dhe municioneve”.

Ai i është referuar në vendimin e tij arsyetimit të Kolegjeve të Bashkuara të Gjykatës së Lartë, që cilësonin si trafik kalimin e një malli në mënyrë të paligjshme nga një vend në një vend tjetër.

Fjolla Morina-denimi-shtepia-fotot-dritarja

Siç del në vendimin e gjykatës për plotësim hetimi, ricilësimi i veprës u kundërshtua prej prokurorit Edmond Karriqi.

Karriqi i tha BIRN se nuk kishte asnjë element të ri që të çonte drejt ngritjes së akuzës për “trafik armësh”, por shtoi se do të zbatonte vendimin e gjykatës.

“Është hetimi gjyqësor që do e vërtetojë nëse kemi të bëjmë me armëmbajtje pa leje, apo me trafik armësh,” tha Karriqi.

Ajo rrezikon minimalisht 7 vjet burg nëse gjendet fajtore për akuzën e “trafikimit të armëve dhe municionit” për të cilën pret të gjykohet në Gjykatën e Kukësit.

Avokatja e Morinës dhe e dy personave që u ndaluan me të – i fejuari Fisnik Syla dhe shoferit Fitim Muji, ndaj të cilëve prokuroria nuk ka ngritur akuzë, i akuzoi mediat se e kishin rënduar klienten e saj për shkak se ishte personazh i famshëm.

“Ne i kemi kërkuar prokurorisë që të pushojë çështjen, jo të ndryshojë akuzën që të rendojë pozitat e klientes sime”, tha avokatja Aurora Guska.

Ajo shtoi se akuza për trafik armësh lidhej vetëm me faktin se Morina ishte “kapur në pikë kufitare”.
Shtuar më 14/01/2021, ora 18:14

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori