Fisheku në pajë e çarçafi i nderit në ballkon, si bëheshin dasmat në diktaturë

Dasmat shqiptare vazhdojnë edhe sot të ruajnë traditat e veçanta, por të zbehura shumë me kalimin e viteve.

Fotografi i njohur Mchel Setboun ka dhënë një kontribut tepër të çmuar duke fotografuar me aparatin e tij Shqipërinë e diktaturës.

Në fotografitë e mëposhte ajo që bje në sy është trishtimi i nuses, mungesa e ushqimeve mbi tryezë apo edhe shëndetet që para çiftit duhet të ngriheshin për partinë dhe diktatorin Enver Hoxha.

Një ndër traditat ishte edhe plumbi i cili i jepej nuses në pajë dhe shumë tradita të cilat sot janë zbehur ose nuk aplikohen më. /albeu.com/

Shtuar më 01/09/2018, ora 14:19

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori