Fëmijët e braktisur, Shtëpia e Fëmijës apelon për ndihmë
Pëlqej
Pasaporta serbe
Drejtuesit e Shtëpisë së Fëmijës e cila ndodhet e vendosur në Sauk të Tiranës apelojnë që fëmijët e kësaj shtëpie të ndihmohen me ushqime dhe veshje. Në një pronocim për televizionin Top Channel drejtoresha e Shtepise se Foshnjes Rudina Hoxha e cila ka nen kujdes 45 femije te moshes 0 deri ne 6 vjec, thote se ata kane nevoje për pelena, qumësht, biberona dhe veshje.


"Më shumë të domosdoshme janë pampersat,veshjet dhe qumështi për fëmijë. Institucioni ynë synojmë të rrisim standardin. I bëjmë thirrje opinionit publik, biznesit që jo vetëm në këtë prag fundviti, por gjatë gjithë kohës, të jenë më sensibël ndaj kësaj shtrese, pasi janë fëmijë të mitur dhe normalisht të gjithë e dijmë që kërkesat për një fëmijë janë të shumta. Rreth 80 përqind e këtyre fëmijëve janë të braktisur në maternitet nga nënat e tyre dhe ky target e fëmijësh qëndron një muaj në pavionin 'Djepi i Artë' dhe më pas vjen në institucionin tonë", thotë Hoxha.

Sipas të dhënave në një vit në këtë shtëpi janë kryer 16 biresime, nderkohe qe numuri i familjeve te reja qe kerkojne te biresojne femije eshte shume i larte. /albeu.com/
Shtuar më 27/12/2011, ora 16:47
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori