Feith-Topi: Perparimi i Shqiperise, model per Kosoven
Albeu.com
Përfaqësuesi Civil Ndërkombëtar (ICO), Peter Feith vlerësoi sot se përparimi i madh i Shqipërisë, integrimi në NATO dhe rrugëtimi evropian duhet të shërbejnë si model për Kosovën, njofton news24.
Feith i bëri këto deklarata në Tiranë pas një takimi që pati me Presidentin e Republikës Bamir Topi.
Zyra për shtyp e Presidentit shqiptar njofton se kreu i shtetit shqiptar i vuri në dukje Feith vullnetin e plotë dhe angazhimin serioz të shtetit shqiptar për të përmbushur me sukses të gjitha detyrimet, që burojnë nga apirata dhe përpjekjet për realizimin e ëndrrës të të gjithë shqiptarëve për të qenë pjesë e familjes së madhe evropiane.

Në vijim të bisedës, Kreu i Shtetit shqiptar u ndal dhe në situatën në rajonin e Ballkanit dhe në veçanti vlerësoi arritjet e Kosovës që prej shpalljes së pavarësisë dhe ecurinë e deritanishme të procesit të njohjes së saj. “Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme dhe njohjet e mëtejshme të pandalshme”, - vuri në dukje Presidenti.
Gjithashtu, Presidenti Topi u shpreh se Shqipëria vlerëson dhe mbështet institucionet e Republikës së Kosovës, përkushtimin dhe angazhimin e autoriteteve zyrtare për të bashkëpunuar me praninë ndërkombëtare në Kosovë, me synim konsolidimin e shtetit, forcimin e sundimit të ligjit në të gjithë territorin e Kosovës, zhvillimin ekonomik dhe integrimin evropian të saj.

Përfaqësuesi i Posaçëm i BE-së dhe Përfaqësuesi Civil Ndërkombëtar, Peter Feith shprehu mirënjohjen dhe vlerësimin në emër të Kosovës dhe popullit kosovar për mbështetjen e vazhdueshme që Shqipëria ka dhënë, sidomos gjatë procesit të njohjeve ndërkombëtare. “Përpjekjet profesionale të qeverisë tuaj, ne i vlerësojmë jashtëzakonisht shumë për rritjen e numrit të njohjeve të reja.” – theksoi zoti Feith.

Më tej zoti Feith nënvizoi faktin se: “Një tjetër fushë ku Kosova pret shumë nga Shqipëria është fusha dhe bashkëpunimi më i ngushtë ekonomik”.
Shtuar më 13/05/2010, ora 14:56
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori