Fehmi Agani, nje jete kushtuar Kosoves
Albeu.com
Profesori, politikani dhe atdhetari i shquar Fehmi Agani ka qenë pjesë aktive në të gjitha aktet madhore të Kosovës, siç janë: Deklarata e Pavarësisë, Kushtetuta e Republikës së Kosovës, Referendumi për Pavarësi dhe ndërtimi i institucioneve të Kosovës.Kështu ka thënë presidenti Fatmir Sejdiu në akademinë me rastin e 10-vjetorit të vrasjes së Akademik Fehmi Aganit.

Sejdiu tha se Agani ishte krahu i djathtë i Presidentit historik të Kosovës, dr. Ibrahim Rugova, i cili, sipas presidentit, duke e kujtuar shëmbëlltyrën e Profesor Aganit, theksonte: “Kosova ndihet krenare me profesor Aganin, me veprën dhe figurën e tij. Profesor Agani ishte Burrë i madh i Kosovës. Njeri me mendje dhe zemër të madhe, siç e njohim dhe siç e dimë të gjithë. Profesor Agani ishte dhe do të mbetet Heroi i Kosovës. ka thënë presidenti Fatmir Sejdiu".

Sejdiu rikujtoi se 10 vjet më parë, Kosova po kalonte nëpër tragjedinë më të madhe në historinë e saj. “Në pranverën e vitit 1999, e përballur me sulmet ajrore të NATO-s dhe e bindur tashmë se shekullit të sundimit të saj të egër në Kosovë po i vinte fundi, Serbia kreu masakra të papara ndaj popullsisë civile anekënd Kosovës”.

Sipas tij, përderisa forcat e rregullta policore e ushtarake serbe po e vazhdonin ditë për ditë lojën ndaj qytetarëve të pambrojtur shqiptarë, piromanët e nxitur nga Millosheviqi dhe e gjithë kasta e Beogradit zyrtar, po digjnin shtëpi pas shtëpie, shkollë pas shkolle, duke mos i kursyer madje as objektet e kultit.

“Pikërisht në ato ditë të rënda, kur Serbia ashiqare po tentonte ta shndërronte vendin tonë në një tokë të djegur, u shua edhe jeta e profesorit të nderuar, politikanit e atdhetarit të madh të Kosovës, akademik Fehmi Aganit”, u shpreh presidenti i Kosovës.

Sejdiu theksoi se kontributi i Aganit ishte i jashtëzakonshëm edhe në fushë të arsimit, të shkencës dhe të publicistikës shqipe.

“Me vështrimet e tij, me idetë bashkëkohore dhe me vizionin e gjerë për të ardhmen e kombit të vet, pena e tij përherë zgjonte kërshërinë e lexuesve, madje jo vetëm të atyre të rretheve akademike, por të të gjitha shtresave të shoqërisë në Kosovë, pasi që Agani ishte tanimë një figurë shumë popullore”.

Sipas presidentit Sejdiu, akademik Agani ishte gjithmonë në front të veprimit si në planin publicistik e diplomatik, ashtu edhe në atë të punës në terren. “Profesor Agani është një emër që i dha aq shumë formimit të kulturës politike, shtetërore e njerëzore të vendit tonë. Vokacioni dhe trashëgimia që na e ka lënë ai është pjesë e përkushtimit në punën tonë të mëtejme për ta bërë Kosovën të tillë si ai e ka dashur dhe e ka ëndërruar”, u shpreh ai. (express)
Shtuar më 05/05/2009, ora 20:08
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori