Facebook drejt fundit? Amerikanët po fshijnë aplikacionin
Një amerikan në katër ka fshirë aplikacionin e Facebook nga smartfonët e tyre. 54 % kanë deklaruar se kanë modifikuar vendosjet mbi privacinë 12 muaj para sondazhit dhe 42% deklarojnë se po bëjnë pak pushim për disa javë.

Ky është rezultati i kërkimit nga Peë Research Center, që ka intervistuar 4.594 amerikanë të maturuar nga 29 maji në 11 qershor, pas çështjes së 'Cambridge Analytica'.


Skandali, i cili doli në mes të marsit, ka nxjerrë në dritë abuzimin nga një shoqëri këshillimi, me emër 'Cambridge Analytica', e cila mendohet se ka marrë të dhëna nga djetra milionë përdorues të Facebook-ut pa lejen e tyre. /albeu.com/
Shtuar më 06/09/2018, ora 15:24

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori