“Eureporter” shkrim për Shkëlzen Berishën: Skandale, jetë dhe vila luksi
Pëlqej
Eureporter, një portal me gazetarë profesionistë investigativë nga vendet e Bashkimit Evropian, në një artikull kushtuar sot Shkëlzen Berishës, të birit të ish-kryeministrit Sali Berisha, lidhur me hetimin e tij në kuadër të dosjes “CEZ”, i referohet ndër të tjera “Wikileaks”, që pretendonte se Shkëlzen Berisha e telefonoi katër herë ish-Ministrin e Mbrojtjes Fatmir Mediu disa minuta pas shpërthimit në Gërdec, pasi ai ka lidhje të ngushta me pronarin e kompanisë së demontimit Mihal Delijorgji, i cili u dënua me 7 vite burg pas aksidentit.

Por gjykata asokohe i rrëzoi të gjitha akuzat për Berishën.
Sipas Eureporter Shkëlzen Berisha njihet mirë në Shqipëri për stilin luksoz të jetesës. Ai është pronar i dy vilave në rrethinat e Tiranës, i disa apartamenteve në qytet dhe udhëton shpesh për pushime luksi. Ai aktualisht është i fejuar me Armina Mevlanin, një modele dhe ish-Miss Shqipëria.

Artikulli i plotë që mban firmën e henry St George ku Shkëlzeni akuzohet për një sër skandalesh

Shkëlzen Berisha, djali i ish-kryeministrit shqiptar Sali Berisha, u thirr javën e kaluar nga Prokurori i Përgjithshëm në Tiranë për të dhënë dëshmi të mëtejshme në lidhje me një marrëveshje biznesi të korruptuar në vitin 2009 në të cilën ai ishte i përfshirë në lidhje me privatizimin e Operatorit Çek të Transmisionit të Energjisë Elektrike . Në kohën kur u privatizua energjia në vitin 2009, Sali Berisha ishte Kryeministri i Shqipërisë.

Por kur u shfaqën detajet e marrëveshjes, Partia Socialiste e Shqipërisë e akuzoi atë për vjedhjen e 414 milionë euro dëm në shtetin shqiptar.

Një Komision Parlamentar u krijua për të hetuar çështjen, por Sali Berisha refuzoi të dëshmojë, duke pretenduar anshmërinë politike.

Pastaj në janar të këtij viti, djali i tij Shkëlzen Berisha, u ftua nga Gjykata për të dhënë dëshmi për përfshirjen e tij në këtë rast.

Kjo ishte hera e parë që Prokurori zyrtarisht kishte lidhur emrin e Shkëlzen Berishës me pretendimet për korrupsion në marrëveshjen për privatizimin e energjisë.

Shkëlzen Berisha pohon se akuzat kundër tij janë të motivuara politikisht, por, Partia Socialiste qeveritare në pushtet akuzon Partinë Demokratike të opozitës dhe ish-kryeministrin Sali Berisha për përpjekjen për të mbrojtur djalin e tij dhe për të penguar drejtësinë.

Sipas dëshmive të paraqitura deri më tani në gjykatë, Shkëlzen Berisha dhe miku i tij Nuel Kalaj udhëtuan disa herë në Pragë për t’u takuar me zyrtarët çekë që merreshin me privatizimin.

Pretendohet se ata ndërtuan një marrëveshje korruptive që implikonin qeverinë shqiptare. Pak ditë para nënshkrimit të kontratës, Nuel Kalaj mori një “tarifë konsultimi” prej 7 milionë eurosh nga autoritetet çeke.

Gjykata pretendon se fondet janë tërhequr pothuajse menjëherë nga llogaria e tij bankare, por asnjëherë nuk është dhënë asnjë shpjegim për destinacionin përfundimtar të parave në fjalë. Disa nga provat kryesore të siguara deri më tani vijnë nga Romeo Karaj, një ish-avokat i kompanisë Çeke të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike. Atij i është akorduar statusi i “dëshmitarëve të mbrojtur”, pas pranimit të kërcënimeve me vdekje.

Këto fakte te reja në rastin gjyqësor vijnë në një kohë kur Shqipëria është nën presion nga BE për të bërë përparim të qëndrueshëm në fushat që Brukseli ka përcaktuar si parakushte përpara se bisedimet e pranimit në BE të mund të hapen me 3.5 milionë shtetet e Ballkanit

Vitin e kaluar parlamenti shqiptar miratoi ligje për reformimin e sistemit gjyqësor, i cili krijoi një procedurë të re verifikimi dhe krijimin e komiteteve të verikimit.

Shqipëria po punon shumë për ti treguar BE-së potencialin e saj si partner, në mënyrë që negociatat e pranimit të llojnë këtë pranverë.

Sali Berisha është pas përpjekjeve të opozitës për të prishur këto iniciativa dhe rrotullimin e kohës në regjimin e vjetër që ai kishte përdorur për të kontrolluar.

Opozita e tij “Partia Demokratike” po kërkon të bllokojë reformën e sistemit të drejtësisë dhe të ndalojë administratën e Kryeministrit Edi Rama nga heqja e gjyqtarëve dhe prokurorëve të korruptuar nga gjyqësori dhe shërbimet ligjore.

Një vit më parë në mars 2017, një Komision Parlamentar Hetues përfundoi hetimin e tij për këtë rast dhe rekomandoi që procedurat penale të hapeshin kundër Shkëlzen Berishës dhe Nuel Kalajt.

Por të dy kanë ndalur bashkëpunimin e tyre nga puna e Komitetit e cila ka ngritur pretendime për mashtrim në buxhetin e shtetit në masën 414 milionë euro.

Shkëlzen Berisha ka qenë i lidhur edhe më parë me skandale të tjera, duke përfshirë edhe skandalin me një kontraktues privat ku çmontoi depon ushtarake të municioneve në Gërdec, një fshat pranë Tiranës, që çoi në një shpërthim në 2009 duke vrarë 26 vetë dhe duke plagosur 300 të tjerë.

“Wikileaks” pohon se Shkëlzen Berisha e telefonoi ish-ministrin e Mbrojtjes, Fatmir Mediu, katër herë në minutat pas shpërthimit. Ai mbajti lidhje të ngushta me pronarin e Mihal Delijorgjit, i cili u dënua me burg për shtatë vjet, pas aksidentit.

Por Gjykata në atë kohë hodhi poshtë të gjitha akuzat kundër Berishës.

Shkëlzen Berisha është i njohur në Shqipëri për të shijuar një stil jete të shkëlqyer. Ai zotëron dy vila të shtrenjta në periferi të Tiranës, disa apartamente në qytet dhe shpesh udhëton në destinacione luksoze. Aktualisht është në një marrëdhënie me Armina Mevlanin, një modele dhe ish Miss Shqipëria. /albeu.com/
Shtuar më 14/02/2018, ora 20:49
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori