Ettore Sequi realizon vizitën e parë si shef kabineti i Ministres Italiane të Punëve të Jashtme Federica Mogheri
Ish-ambasadori i Komisionit Evropian në Tiranë Ettore Sequi realizon vizitën e parë në Luksemburg si shef kabineti i Ministres Italiane të Punëve të Jashtme Federica Mogherini.

Sequi lindi më 13 shkurt 1957 në Oliena të krahinës së Sardenjës, Itali. Në 1985 i'u bashkua Shërbimit të Huaj Italian. Në 1988 shërbeu si Konsull i Italisë në Teheran. Sequi vjen në Shqipëri pas një misioni në Afganistan, fillimisht si ambasador i Italisë në Kabul dhe më pas si Përfaqësues Special i BE-së për Afganistanin dhe Pakistanin. Puna e tij si ambasador i BE-së, ishte përvoja e dytë e tij në Shqipëri pasi që nga korriku i vitit 2000 deri në dhjetorin e vitit 2004 ka shërbyer si Zëvendësshefi i Misionit të Ambasadës Italiane në Tiranë./albeu.com/
Shtuar më 15/04/2014, ora 10:57
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori