Ettore Sequi emërohet Ambasador i BE-së në Shqipëri
Etttore Sequi
Komisionerja për politikën e Jashtme të KE-së, baronesha Catherin Ashton emëron në postin e ambasadorit të Delegacionit të Bashkimit Evropian në Shqipëri italianin 54- vjeçar Ettore Sequi. Sequi zëvendëson në këtë mënyr Helmut Lohan.

Sequi njihet si diplomat karriere, ku ka mbajtur detyra të tjera si ambasador në Afganistan dhe së fundi si i dërguari special i BE-së në Kabul. Ai rikthehet në Shqipëri pasi më parë ka mbajtur postin e këshilltarit të parë, zëvendësshef i misionit të ambasadës së Italisë në Tiranë nga 2000-2004. Emri i tij u bësot i ditur nga shefja e diplomacisë së BE-së, Katrin Ashton, e cila shpalli dhe kandidaturat për 25 krerët e delegacioneve të tjera.
Shtuar më 15/09/2010, ora 16:09

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori