Elektronika në zgjedhje nuk eliminon votimin e dyfishtë
Pëlqej
U zhvillua këtë të shtunë zhvilluar testi zyrtar i projektit të identifikimit dhe verifikimit elektronik të zgjedhësve në Tiranë, proces që ka tërhequr vëmendjen edhe të shefes së misionit të vëzhguesve të ODIHR, Cony McCormak dhe ekspertit të Komisionit të Venecias, Vulcanov.

Nga testimi janë vënë re një sërë problematikash që lanë të pakënaqur përfaqësuesit e palëve politike duke ngritur kështu shume pikëpyetje ndërsa duket se nuk do t’i japë zgjidhje manipulimit të procesit me karta të falsifikuara apo votimit dy herë.

Në simulimin e parë, në dy qendra votimi në hollin e Pallatit të Kongreseve votuan rreth 44 zgjedhës ndërsa 5 prej tyre nuk ju njoh nga sistemi karta e identitetit, por ata gjithsesi votuan manualisht. Problematika e votuesve që votojnë dy herë ishte sepse ata zbuloheshin vetëm pas 48 orësh, ndërsa përgjigja për këtë problematikë sipas përfaqësueve të KQZ-së ishte se nëse një person voton dy herë sistemi dixhital e identifikon dhe menjëherë ai person shkon për ndjekje penale, ku minimalisht denohet me 5 vite, dy herë do të numërohet dhe do të quhet. /albeu.com/
Shtuar më 08/06/2013, ora 18:44
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori