Elektronika nė zgjedhje nuk eliminon votimin e dyfishtė
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
U zhvillua kėtė tė shtunė zhvilluar testi zyrtar i projektit tė identifikimit dhe verifikimit elektronik tė zgjedhėsve nė Tiranė, proces qė ka tėrhequr vėmendjen edhe tė shefes sė misionit tė vėzhguesve tė ODIHR, Cony McCormak dhe ekspertit tė Komisionit tė Venecias, Vulcanov.

Nga testimi janė vėnė re njė sėrė problematikash qė lanė tė pakėnaqur pėrfaqėsuesit e palėve politike duke ngritur kėshtu shume pikėpyetje ndėrsa duket se nuk do t’i japė zgjidhje manipulimit tė procesit me karta tė falsifikuara apo votimit dy herė.

Nė simulimin e parė, nė dy qendra votimi nė hollin e Pallatit tė Kongreseve votuan rreth 44 zgjedhės ndėrsa 5 prej tyre nuk ju njoh nga sistemi karta e identitetit, por ata gjithsesi votuan manualisht. Problematika e votuesve qė votojnė dy herė ishte sepse ata zbuloheshin vetėm pas 48 orėsh, ndėrsa pėrgjigja pėr kėtė problematikė sipas pėrfaqėsueve tė KQZ-sė ishte se nėse njė person voton dy herė sistemi dixhital e identifikon dhe menjėherė ai person shkon pėr ndjekje penale, ku minimalisht denohet me 5 vite, dy herė do tė numėrohet dhe do tė quhet. /albeu.com/
Shtuar më 08/06/2013, ora 18:44
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.