Edhe deputet Abedin Zymberi braktisi radhët e PDSH-së
Albeu.com
Abedin Zymberi pas Sulejman Rushitit është deputeti i dytë që braktisë PDSH-në dhe e mbështet nismën e Imer Selmanit për formimin e subjektit të ri politik.Zymberi tha për ALSAT se mosdhënia llogari nga lidershipi i partisë për disfatën në zgjedhjet e fundit, funksionimi centralist i partisë dhe izolimi i saj, janë disa nga arsyet për vendimin e tij për braktisjen e rradhëve të PDSH-së.
"Prita që pas zgjedhjeve, më humbjen e zgjedhjeve dikush të jep llogari edhepse ishte e arsyeshme që dikush nga lartë të jep përgjegjësistë me që është një sistem centralist në PDSH dhe gjithmonë me që humb partia fillojnë ndryshimet nga qendra, kjo nuk ndodhi, shpresova se pas kësaj do të ndryshon struktura, do të ndryshon mendja e çdo politikani që është në PDSH edhe kjo nuk ndodhi. Njerëzit janë ngopur nga problemet, nga dhuna permanente, e cila ka qenë vazhdimisht duke tentuar që gjatë zgjedhjes së kandidatëve ose kryetarëve gjithherë të përdoret dhuna, humbi imazhi para faktorit ndërkombëtar, humbi imazhi i kombëtarizmit shqiptar që kemi traditën shqiptare", u shpreh Abedin Zymberi.
Ai thotë se vendimin e tij e ka mbështetur elektorati i rajonit të Kumanovës dhe Likovës.
"Ishte shtypja e tyre e vazhdueshme që unë të kaloj në këtë subject dhe të kemi hapësirë të veprojmë. Kam hasur në përkrahje deri në hapin e fundit rreth 70 për qind e elektoratit ishin që të jenë me mua atëher mora hapin dhe vendosa të kaloj bashkë me ata shokë, kur vetëm mbrëmë disa nëndegë të PDSH në Komunë të Likovës vetëm aty u deklarun se do të kalojnë shpresojmë se me një hap shumë të shpejtë shumë nëndegë apo degë do të kalojnë në anën tonë", theksoi Zymberi.
Ai ka njoftuar me shkrim liderin e PDSH-së Menduh Thaçi se braktis radhët e partisë shqiptare të opozitës. Iniciativës së Imer Selmanit iu kanë bashkangjitur edhe disa degë, ajo e Gostivarit, Haraçinës dhe dega Lisi i madh në Komunën e Sopishtës.
Iniciativën për formimin e subjektit të ri politik nga Imer Selmani e ka komentuar edhe kryeministri Gruevski. Sipas tij Selmani është politikan me përvojë ndërsa ish - ministrit të Shëndetësië në kabinetin e mëparshëm qeverisës nuk i ka premtuar poste ministrore.

Shkëlzen Aqifi, alsat
Shtuar më 07/09/2008, ora 21:06
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori