E TMERRSHME/ Publikohen dëshmitë e fëmijëve të abuzuar nga britaniku Brown
Pas kërkesës për liri të britanikut David Brown, gazetari Armand Bajrami ka risjellë në vëmendjen e publikut dëshmitë e rënda të fëmijëve që kanë deklaruar se janë abuzuar para 20 vitesh nga ai.

Brown, tani 66 vjeç, nga Edinburgh, Skoci u dënua me 20 vite pasi dy djem, rezidentë në një qendër që e kishte ngritur britaniku për fëmijët me probleme, dëshmuan kundër tij.

Në total, 10 djem dhanë dëshmi kundër të akuzuarve të tjerë si bashkëpunëtorë të Brown, Dino Christodoulou, 52 vjeç, tashmë një pedofil i dënuar dhe Robin Arnold, 63 vjeç.

POSTIMI NË FACEBOOK

KUJDES! PERMBAJTJE E RENDE.

Nuk dua t'ju prish diten. Kerkoj shume ndjese per permbajtjen e tekstit ne vijim, por meqe e ndesha ne arkivin tim teksa kerkoja dicka tjeter, po e ndaj.

Jane deshmi te dhena nga te mitur te abuzuar seksualisht, te administrua si prove ne gjykimin, ku u denua me 20 vjet burg britaniku David Bown.

Po i ripublikoj meqe se fundmi Brown u orvat te rihape gjyqin me pretendimin se deshmitaret (femijet e abuzuar) kane dhene deshmi te paverteta, te ndikuara nga psikologet dhe policia. Duke kerkuar dhe njehere ndjese, lexoni deshmite dhe vleresojeni vete nese femije te mitur mund te japin deshmi te tilla pa i perjetuar vertete keto tmerre...

I abuzuari D.A. “Kam qene 1 vjeç dhe deri sa jamë bërë 8 vjeç tek qendra. Dino dhe Naci janë sjellë keq me mua. Dinio më ka hequr tutat, ka qit bibilushin dhe ma ka fut tek b…. Këtë gjë e ka bërë dy herë. Këto veprime i bënte tek dhoma e tij natën. Unë kam ndjerë dhimbje dhe u përpoqa të kërkoj ndihmë.

Ai më mbante aty e më mbyllte gojën me dorë. Ai më ka lidhur me litar tek duart dhe tek këmbët në kohën që kryetnte këto veprime që përmenda më lart. Kur më lidhi me litar unë isha në pozicionin barkas, i shtrirë në krevat siç më kishte vendosur Dino.

Aty nuk kishte njeri se mbasdite shokët ishin duke luajtur jashtë. Ashtu si Davidi, Dino nxirrte biblushin dhe ma fuste në b…. Unë qaja dhe bërtisja”.

I abuzuari M.A. “Dino ka qenë shumë i ndyrë. Më ka bërë llafe të ndyra. Më ka nxjerrë çiçin, bibilushin dhe ma ka future në gojë.

Më ka lagur me ujë të nxehtë. Vinte afër dhe më kapte nga prapanica kur unë lahesha në dush. Robin ka qënë burrë i mirë, por edhe kapte kalamajtë dhe bëntë llafe të këqinja. Ai i fuste bibilushin në prapanicë. Mua jo, fëmijëve të tjerë por ai ia ka bërë D.A., M., D.M.. Me llafe të ndyra, unë kuptoj që ai u ka future bibilushin në prapanicë.

Një mëngjes Robin i futi bibilushin në b… M. para se të hanim bukë. Ai e zhveshi, e lidhi me rrip nga duart dhe gojën me ngjitës. Këmbët nuk ia lidhi. Unë kisha frikë. Mua më zgjoi M. se ai po përpiqej të kërkonte ndihmë, por unë mbylla sytë nga frika dhe bëra sikur po flija se kisha frikë mos më kapte edhe mua. Dino është sjellë shumë ndyrë me mua.

Ka bërë llafe të pista. Më ka future bibilushin në gojë dhe në prapanicë. Më ka future leckën e tokës në gojë. Ma ka bërë plot herë në dhomën time, në dush dhe në banjo. Ndodhte paradite, pas shkollës dhe në mëngjes vinte tek krevati im.
Më rrihte me kamxhik, më lidhte duart dhe këmbët. Gojën ma lidhte me ngjitës që të mos lëvizja”.

I abuzuari E.M. “Dino kujdesej për ne, por bënte me ne edhe llafe të pista. Këta fëmijë ishin D., A., M., të tjerët s’i mbaj mend. Dino sillej keq. Ai na rrihte, na bëntë llafe të ndyra. Na linte pa bukë. Na lidhte dhe nxirrte bibilushin.

Na nxirrte prapanicën dhe na rrihte. Sa na bëri ashtu dhe iku. Këto veprime i bënte tek dhoma. Ai më hiqte tuatat. Ai e futi bibilushin tek b… ime. E ka bërë njëherë tek dhoma jonë, natën tek krevati. Këto llafe të pista i ka bërë edhe me M., D. dhe A. Ai na lidhte gojën me çarçafë.

Unë kërkova ndihmë. Ai ua bëri edhe fëmijëve që përmenda më parë të njëjtën gjë tek krevati im. U lidhte gojën dhe u hiqte tutat. Secili ishte tek krevati i vet dhe Dino na zhvishte, na lidhte, na rrihte, bënte llafe të pista dhe shkonte tek secili më vete.

Në ishim në gjumë, por ai na zgjoi. Te gjithëve na bëri llafe të pista. Unë i pashë me sytë e mi kur ia bëri A. dhe D. Pasi mbaroi punë me mua ai e bëri prapë me A. dhe D. Pastaj iku dhe na la lidhur deri në mëngjes. Drita rrinte e fikur dhe ishte errësirë, por Dino mbante elektrik me vete kur në bënte llafe të pista”./albeu.com/
Shtuar më 07/04/2017, ora 13:04
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori