E intervistoi para arrestimit, gazetari tregon si u realizua dorëzimi i Balilit
I shumëkërkuari Klement Balili pak orë para dorëzimit në Policinë e Shtetit ka dhënë një intervistë ekskluzive për gazetarin e Artan Hoxha, e cila do të transmetohet sonte në orën 20:30 në emisionin ‘Repolitix’.

Ndërkohë gazetari Hoxha tregon edhe detajet se si u dorëzua Balili dhe kushtet që ka pasur.

intervistën e tij në studio, Hoxha u shpreh se arrestimi i Balilit është një ngjarje e madhe pasi ai ishte më i kërkuari dhe se përmendjen në cdo deklaratë të Ambasadës Amerikane.

“Kam parë që kanë folur personalitetet më të larta të vendit. Është ngjarje e jashtëzakonshme pasi ai kërkohej për më shumë se dy vite. Përmendej në çdo deklaratë të Ambasadës Amerikane, është edhe numri 1 i listës së më të kërkuarve. Në intervistën tonë ai shpjegon rrethanat se përse i shmanget arrestimit dhe sqaron edhe pse ka zgjedhur atë rrugë. Të gjithë e akuzonin njëri-tjetrin për të. Kam shkuar natën, as unë nuk e di se ku e kam bërë ekzaktësisht intervistën. Imazhi i tij kishte ndryshuar, kjo e kishte ndihmuar duke e bërë shumë të vështirë që të kapej. Dështuan 16 operacione për kapjen e tij. Unë e kam pyetur si ka mundur tú mbijetonte kaq shumë operacioneve. Por pas një kohë kaq të gjatë kërkimi dhe operacionesh të dështuara. Me një aftësi të pazakonte arriti t’u mbijetonte. Momentin që e takova më tha unë jam Éscobari’ i madh, që ti vazhdimisht ke folur dhe ju më keni bërë. Unë do të marr një vendim, tha.. Para kamerës Balili ishte... edhe snajperin nuk e kishte aq frikë sa kamerën. Kjo ishte intervista e dytë. Intervistën do të japim në ditët në vijim. Ai ka dhënë përgjigjet e veta, sipas asaj që i mendon ai. Ai flet edhe për akuzat për lidhje me politikën, flet se edhe kë kryeministër ka takuar. Ai ka dhënë se do të dorëzohet kur të dërgohet dosja në gjykatë. ”

Hoxha ka treguar edhe se si drejtori i Përgjithshëm i Policisë, Ardi Veliu ka negociuar me Balilin duke bërë të mundur kështu edhe vetëdorëzimin e tij.

“Merita ekskluzive për negociatat i takojnë Ardi Veliut. Sepse janë mes Ardi Veliut, nipit dhe vëllait të madh të Balilit. Askush nuk ka pasur dijeni për operacionin e Veliut. Në kohën e Xhafajt është tentuar disa herë për të arritur disa marrëveshje duke kontaktuar familjarë dhe njerëz të afërm të tij. Kushti i vetëm i tij ka qënë që të vinte dosja nga Greqia. Dosja ka ardhur në 10, në 12 është negociuar me Ardi Veliun. Ai ka kërkuar që të takojë familjarët dhe sot në mëngjes ai do të dorëzohej. Ka kërkuar vetëm të takojë familjarët. Asnjë kusht tjetër ska kërkuar. As në ambjente VIP, as gjëra të tilla. Ai duhej në zonën e tij. Komuniteti i tij nuk ka bashkëpunuar me policinë.” /albeu.com/
Shtuar më 15/01/2019, ora 15:07
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori