Trafik droge e njerëzish, durrsaku i kërkuar prej 12 vitesh bënte jetë luksi në Shqipëri
Një shqiptar i kërkuar prej 12 vitesh në Itali, është kapur në Durrës ku bënte jetë luksi pranë familjes së tij. Shtetasi në fjalë është ILir Plaku i cili është arrestuar dhe ekstraduar drejt Italisë.

Plaku ishte në kërkim në Itali, që nga viti 2009, pasi akuzohet si anëtar i një organizate që synonte trafikun e drogës dhe rezistencën ndaj një zyrtari publik.

Në atë kohë ai ishte në Brancaleone, Itali, dhe ishte lënë me masën e detyrimit të paraqitjes kur më pas humbi gjurmët.

Më pas Plaku u dënua në mungesë nga Gjykata e Apelit të Cagliari, për akumulimin e dënimeve, me 5 vjet e 11 muaj burgim.

Shqiptari ishte konsideruar pjesë e një Organizate që trafikonte drogë dhe qenie njerëzore, si në territorin kombëtar, në veçanti në Sardenjë, por edhe ndërkombëtarisht.

Kërkimi i tij për 12 vite nga kishte rezultuar i kotë, derisa në muajt e fundit të vitit të kaluar, policia italiane filloi hetime të reja, të koordinuara nga Prokuroria Publike e Locrit dhe Prokuroria e Përgjithshme e Cagliarit, një degë e Sassari.

Përmes një monitorimi të gjerë të faqes në internet, hetuesit ishin në gjendje të verifikonin që Plaku ishte fshehur, së bashku me të afërmit e tij, në Shenavlash, pjesë e Komunës së Rrashbull, afër Durrësit. /albeu.com/

Shtuar më 10/02/2021, ora 18:36

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori