Rekord! COVID-19 u merr jetën 19 shqiptarëve në 24 orët e fundit
Një tjetër rekord viktimash nga COVID-19 është thyer në Shqipëri.

Ministria e Shëndetësisë informon se 744 persona rezultuan pozitivë.

Ndërkohë, 19 qytetarë nuk arritën ta fitonin betejën me virusin, një shifër rekord që nga fillimi i pandemisë.

Ministria e Shëndetësisë: 2.505 testime, 436 të shëruar, 744 raste të reja dhe 19 humbje jete në 24 orët e fundit:

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të shmangni lëvizjet e panevojshme dhe të kufizohen kontaktet, për të parandaluar përhapjen e COVID19.

Të gjithë qytetarët duhet të respektojnë me përpikmëri rregullat, duke mos e ulur asnjë moment vigjilencën për ruajtjen e distancimit fizik, mbajtjen e maskës në çdo ambient jashtë shtëpisë dhe kujdesin për higjenën. Ju bëjmë thirrje qytetarëve të shmangin deryrimisht çdo lloj grumbullimi mbi 10 persona.

Ju informojmë për situatën e covid19 në 24 orët e fundit në vend.
Janë kryer 2.505 testime, prej të cilave 410 janë testime janë kryer për arsye depistimi.

Në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 744 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

307 raste në Tiranë,
85 në Fier,
44 në Lushnje,
39 në Kavajë,
34 në Elbasan,
33 në Shkodër,
32 në Durrës,
29 në Vlorë,
nga 24 raste në Korçë, Gjirokastër,
19 në Përmet,
14 në Lezhë,
11 në Berat,
8 në Malësi e Madhe,
nga 7 raste në Kuçovë, Skrapar,
nga 6 raste në Mat, Tepelenë,
nga 5 raste në Mallakastër, Pogradec,
4 në Kolonjë,
1 në Devoll.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 436 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 16.666 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 455 pacientë, 21 në terapi intensive, 7 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 19 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID:

7 qytetar nga Tirana,
2 qytetare nga Elbasani,
2 qytetar nga Saranda
1 qytetar nga Librazhdi,
1 qytetar nga Korca,
1 qytetare nga Pogradeci,
1 qytetare nga Vlora,
1 qytetar nga Durrësi,
1 qytetar nga Kruja,
1 qytetar nga Berati,
1 qytetar nga Shijaku,
të moshave 59 vjeç deri në 85 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

U drejtohemi me një një apel për të gjithë qytetarët që të bashkëpunojnë në kufizimin e përhapjes së infeksionit, duke respektuar rregullat, duke mbajtur maskën, duke shmangur grumbullimet, duke ruajtur distancën dhe higjienën.

Për çdo shenjë të sëmundjes duhet të kontaktoni mjekun tuaj të familjes. Nëpërmjet linjës së gjelbër falas 0800 40 40 mund të lidheni me mjekun e familjes dhe të merrni informacionin e nevojshëm për COVID19.

Urgjenca Kombëtare është 24/7 në shërbim 24/7. Telefononi 127 nëse dyshoni se jeni të prekur nga Covid19 dhe për çdo urgjencë mjekësore.
Shtuar më 24/11/2020, ora 16:32

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori