Plas tek Unaza e Re, policët tek skafandra rrethojnë zonën (FOTO LAJM)

Banorët e zonës së Astirit në Tiranë kanë dalë këtë mbrëmje sërish në protestë për të mbrojtur shtëpitë e tyre nga prishja, akt i cili do t’i hapë rrugën ndërtimit të projektit të ri të Unazës së Madhe.

Protestuesit kanë bërë thirrje kundër kryeministrit dhe kryetarit të Bashkisë së Tiranës Veliaj duke përdorur edhe terma ofendues si “O Erion o legen, prite popullin se po vjen”.

Të tjera thirrje të protestuesve kanë qenë kundër kryeministrit “Edi Rama o legen, shtëpitë tona nuk i shemb”.

Deputetë dhe eksponentë të Partisë Demokratike gjithashtu ndodhen në protestën e banorëve që prej 16 ditësh tubojnë çdo ditë kundër prishjes së banesave të tyre. Disa prej eksponentëve të PD kanë hedhur dhe fishekzjarrë e kapsolla gjatë protestës.

Banorët kërkojnë nga qeveria dhe bashkia që shtëpitë e tyre të dëmshpërblehen në 100% të vlerës. Nga ana e saj qeveria dhe bashkia kanë folur dhe premtuar për dëmshpërblim të atyre banorëve që posedojnë shtëpi të legalizuara, ndërsa ata “pa letra” do t’u jepet një shtëpi me qera për një afat kohor 3 vjeçar.
Shtuar më 19/11/2018, ora 17:43

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori