Arrestohen 6 policë në Gjirokastër
Pëlqej
Mesditën e sotme gjashtë punonjës të policisë kufitare në Gjirokastër kanë përfunduar në prangat e Shërbimit të Kontrollit të Brendshëm.

Policët akuzohen për shpërdorim detyre dhe dhënie ndihme për kalim të paligjshëm të kufirit.

Sipas SHKCB-së në pranga u vunë Gentian Gjolleshi, Luan Shosha, Roland Gega, Afrim Çomo, Edmond Nikolla, Fatmir Beqo dhe Besnik Sinani.

"Pas një hetimi disa mujor pro-aktiv me metoda speciale të hetimit, SHÇBA ka goditur veprimtarinë e paligjshme të ushtruar nga 6 punonjës policie dhe disa shtetas, në vijën e kalimit kufitar mes Shqipërisë dhe Greqisë, në zonën e Kakavijës", sqaron Policia e Shtetit.

Policia e Shtetit bën me dije se duke shpërdoruar detyrën, këta punonjës policie në kohë të ndryshme kanë lehtësuar kalimin e paligjshëm nëpërmjet vijës së gjelbër, kundrejt shpërblimit, për shtetas të ndryshëm që kanë patur probleme me lëvizjen në zonën ‘Shengen’.

"Për disa muaj me radhë, efektivë të SHÇBA kanë mbajtur nën vëzhgim, përgjuar dhe kryer veprime simuluese, për të dokumentuar veprimtarinë e paligjshme të këtyre shtetasve", thuhet në deklaratë.

Ndërkohë po punohet për ndalimin e një shtetasi tjetër të shpallur në kërkim, si pjesë e kësaj veprimtarie të paligjshme.
Shtuar më 20/09/2018, ora 16:25
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori