DOSJA/ Balili bashkë me biznesmenët grekë do trafikonin drogën në kamionin me portokaj
Pëlqej
Detaje të reja janë hedhur në dritë lidhur me dosjen e të shumëkërkuarit Klement Balili, ku në një rast ka trafikuar drogë në një kamion të ngarkuar me portokalle. Në dosje thuhet se në fillim të majit të këtij viti, autoritetet e drejtësisë greke kanë transkiptuar disa biseda telefonike, të rrjetit që drejtohej nga Klement Balili në bashkëpunim me dy biznesmen greke.

Transporti i drogës nga organizata kriminale e drejtuar nga biznesmeni grek dhe sarandioti i shpallur në kërkim Klement Balili, bëhej me kamion të ngarkuara me fruta të ndryshme.

Më konkretisht, në njërin nga dy rastet e trafikut të drogës, ku është përfshirë biznesmeni nga Saranda, është dokumentuar se transporti i drogës do të bëhej me konteniermbushur me portokalle.

Ky kontenier i mbushur me portokalle dhe drogë, kishte si destinacion përfundimtar Belgjikën, ku dyshohej se do të pritej nga dy shtetas shqiptare.

Sipas kësaj bisede, që rezulton e pasqyruar në vendimin e caktimit të masës së sigurisë ndaj Balilit, flitet për trafikimin e një sasie të konsiderueshme të drogës, bën me dije "Abc News".

Gjatë këtyre bisedave, të dyshuarit Klement Balili dhe biznesmenet Alifandi Georgios dhe Anagnostopoulos Ksenofondas planifikojnë rrugën që droga do të ndjek drejt Evropës Qendrore. Autoritetet kanë transkiptuar bisedën, ku thuhet se Balili do të nisë nga Shqipëria drejt Greqisë një skaf të mbushur me mbi 500 kg drogë.

Me të mbërritur në Qreqi, kjo sasi droge do të vendoset në vendet e fshehura të krijuar enkas për trafik droge në kamionët e kompanisë së transportit të shtetasit grek Patsiavouras Charalambos.

Këto dy kamione të mbushur me sende të ndryshme, do te kalojnë në Bullgari. Atje droga do të zhvendoset në një konteniermbushur me portokalle, që ishte në pronësi të kompanisë së shtetases Maria Dardha me qëndrim në Bullgari.

Më pas, ky kontenier i mbushur me portokalle dhe drogë kishte si destinacion përfundimtar Belgjikën, ku dyshohet se do të pritej nga dy shtetas shqiptar, tashmë të proceduar në Belgjikë si pjesë e këtij rrjeti.

Por në dosjen e gjykatës, theksohet se për shkak të vonesave, të shkaktuara nga probleme me ndërmjetësuesit e transportit të drogës dhe vështirësive të transportit, malli nuk arriti në Bullgari. Kjo vonesë, thuhet në dosje, bëri që portokallet e ngarkuar në kontenier të prisheshin dhe ato u asgjesuan pa u transportuar në Bullgari. /albeu.com/
Shtuar më 29/12/2016, ora 16:20
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori