Dorëzoi mandatin për t’i shpëtuar dekriminalizimit por Prenga do të kandidojë sërish…
Armando Prenga ditën e djeshme ka dhënë dorëheqjen nga mandati i fituar në qarkun e Lezhës duke i mbyllur rrugën KQZ-së që t’i hiqë mandatin në kuadër të ligjit të dekriminalizimit.

Por kjo lëvizje mund të bëjë që Armando Prenga të jetë kandidat i mundshëm në zgjedhjet e ardhshme të 18 qershorit, pasi ndaj tij nuk pati vendim për kufizim mandati dhe nuk u listua te deputetët që u prekën nga dekriminalizimi.

Baftjar Rusi, avokati i ish-deputetit prenga ka theksuar se atë nuk e pengon asgjë të kandidojë sërish në zgjedhjet e ardhshme.

Këtë fakt e kanë konfirmuar dhe burime nga KQZ, sipas të cilave, Prenga me akuzuat që u ngritën nga Prokuroria nuk do të penalizohej për të garuar në zgjedhjet e ardhshme.

Me anë të një letre depozituar në Kuvend, Armando Prenga deklaroi dje se jepte dorëheqje pasi kërkonte të mos shqetësonte familjen.

“Dëshiroj t’ju informoj ju, zoti kryetar, por edhe opinionin publik, se ligji për dekriminalizimin në asnjë dispozitë të tij nuk parashikon ndërprerjen e mandatit të të zgjedhurve për një dënim me gjobë, siç është rasti im. Por për qetësinë time dhe të familjes sime, deklaroj si më sipër se heq dorë sot dhe gjithmonë nga mandati që zgjedhësit e mi dhe Kushtetuta më ka ngarkuar”, thuhet në letrën e Armando Prengës./albeu.com/

Shtuar më 28/02/2017, ora 10:04
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori