Dodik: Serbia humbi pergjithmone Kosoven
Albeu.com
“Serbia duhet të ndërgjegjësohet se Kosova gjithmonë e më pak është pjesë e Serbisë”, deklaroi kryeministri i Republikës Serbe të Bosnjës, Millorad Dodik. “Është shumë e vështirë të japësh Kosovën dhe besoj se asnjë politikan nuk ...... mund ta bëjë një hap të tillë. Por çështja është gjithmonë e më pak mes Kosovës e Serbisë, e gjithmonë e më tepër ka të bëjë me raportet mes bashkësisë ndërkombëtare e Serbisë”, tha Dodik.

Në intervistën për “Veçernje Novosti”, Dodik shtoi gjithashtu se “Nëse dëshironi që Beogradi ta njohë pavarësinë e një pjese të Kosovës, ne kërkojmë që veriu të mbetet në Serbi, derisa serbët që mbeten jashtë kësaj pjese të kenë status special”.
Shtuar më 28/07/2010, ora 15:32
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori