"Do të pres me thikë", detaje rrëqethëse nga abuzimi i mësuesit me 11 vjeçaren
Pëlqej
Gjykata vendosi vetëm "detyrim paraqitje" për mësuesin Myzo Dida 63-vjeç pasi akuzohet se ka abuzuar seksualisht me nxënesen e tij vetëm 11 vjeç.

Të shokuar nga ky vendim i gjykatës, prindërit e vajzës në fjalë i janë drejtuar "Me zemër të hapur" me shpresën për një zgjidhje.

Prindërit e saj, Besnik Muçodemi dhe nëna, të ftuar në emisionin "Me Zemër të Hapur", rrëfejnë të gjithë ngjarjen e rëndë që kanë përjetuar.

Kur mësoi se gjykata liroi të abuzuesin, 11 vjeçarja, e cila është në gjendje të rëndë psikologjike, ka tentuar vetëvrasjen.

Ata shprehen se kanë mësuar gjithçka përmes një telefonate anonime që kishte marrë vajza e madhe e familjes. Aty dy prindërit zbuluan se vajza e tyre ishte abuzuar seksualisht.

Zëri përtej telefonatës anonime dëgjohej teksa thoshte:

I thoni atyre prindërve se vajza e tyre është abuzuar ne shkolle".
Nënë e vajzës tregon se:

Kur shkova fola me vajzën, ajo filloi të qajë. Tha se nuk na kishte treguar sepse kishte frikë se do e rrihte babai".

Dy prindërit tregojnë se e mitura kishte marrë kërcënime me jetë nga mësuesi përdhunues. Ai i kishte thënë të mos i tregonte gjë prindërve sepse në të kundërt do t’ia priste kokën me thikë.

"Unë nuk kam kuptuar asgjë, por vajzathoshte më dhemb koka nuk shkoj dot në shkollë. Nuk më thoshte se çfarë ndodhte në shkollë.

Vajza nuk është shprehur. Unë ndoqa rrugën ligjore se mendova se ka shtet. Me mësuesin nuk kemi folur për këtë çështje, por ne e njihnim personalisht atë më përpara. Mësuesi na thoshtevajza është pak dobët.

Kemi mësuar se ai i thoshte vajzës se do të mbys po i the babait, do të pres kokën me thikë. Vajza kur mësoi se ai është liruar u bë keq dhe ka tentuar edhe vetëvrasjen.

Nuk kemi besim tekdrejtësia. Ata gjyqin e bënë vetë në mungesë". /albeu.com/

Shtuar më 19/06/2018, ora 14:50
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori