"Do përzgjidhen pacientët që shpëtohen", Manastirliu shpjegon deklaratën e bujshme
“Është hequr nga konteksti, është përdorur në mënyrë politike. Pandemia është një ngjarje e pazakontë e shëndetit publik që kur ndodh ka nevojën të trajtohet me maksimum”, thotë Manastirliu për deklaratën që bëri para disa javësh në Kuvend.

Kujtojmë se ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu bëri bujë me deklaratën ku u shpreh:

“Nëse do kemi mbingarkesë të spitaleve do të përballemi me vështirësi dhe do zgjedhim kush do trajtohet i pari. Akti normativ që do kalojmë sot jo vetëm mbështet qytetarët por drejton vëmendjen drejt zbatimit të masave, që nuk është gjoba qëllimi parësor, por ka ardhur momenti që ne të bëjmë më të mirën tonë që se sollëm ne dhe as qeveria. Beteja e parë që duhet të fitojmë është ajo shëndetësore“.

Sa i përket akuzave se pacientët trajtohen në autoambulancë ku qëndrojnë për tre orë, si dhe për mungesën e reanimatorëve, Manastirliu në emisionin ‘Opinion’ theksoi se problemi qëndron tek burimet njerëzore.

“Të jesh në autoambulancë si të jesh në minispital. Një pjesë e tyre presin pacientë që dalin dhe ndërkohë që ka autoambulanca që vijnë. Në Covid 3 ka shtretër të lirë, tek Covid 1 ka hyrje dhe dalje. Sot kishim 39 të shtruar tek COVID3.

Reanimatorët aktualisht janë më të kërkuarat jo vetëm në Shqipëri, por në gjithë botën. Sot kemi 10 raste të pacientëve në terapi intensive. Nuk është mungesë reanimatorësh. Ne ashtu si vendet e tjera mund të mos kemi me bollëk, por kemi për të përballuar situatën.

Ne nuk do shkojmë në kolaps, e dini pse? Sepse jemi duke ndjekur një strategji dhe në ditën më të mirë e më të keqe, ne kemi një skenar që i përgjigjet situatës. Ne kemi 4 struktura të dedikuara Covid, 550 shtretër. Nuk është cështje shtrati apo respiratori, por cështje burimesh njerëzore”, tha Manastirliu. /opinion
Shtuar më 09/11/2020, ora 23:14

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori