Do eliminonin dhe policin tjetër, detaje të reja për familjen nga Kopliku që ekzekutoi efektivin malazez
Mediat malazeze kanë zbuluar detaje të reja nga vrasja e efektivit.

Sipas medias Vijesti, e cila sot ka publikuar një artikull të gjatë, ku sqarohet e gjithë ngjarja, shkruhet se Luan Hasanaj donte të vriste dhe oficerin tjetër të Policisë.

Dy djemtë dhe nëna e tyre nga Malësia e Madhe, u arrestuan pasi kanë ekzekutuar një polic malazez.

Shkrimi

Pasi qëlloi me armë oficerin e policisë Milutin Lekoviç, shtetasi shqiptar Luan Hasanaj u përpoq të vrîste kolegun e tij, Aleksandër Kilibard, por arma e tij u bllokua. Ky informacion u konfirmua nga Policia. Një oficer policie 41 vjeç dhe një koleg i tij arrestuan tre shtetas shqiptarë në zonën kufitare, Nure Hasanaj 67 vjeçe dhe dy djemtë e saj Luan 43 vjeç dhe Lulzim 49 vjeç.

Pasi i vendosën në sediljen e pasme të një makine zyrtare, të huajt shkëmbyen disa fjalë në shqip, dhe më pas Luan qëlloi Lekoviçin në pjesën e pasme të kokës. “Kilibarda fîlloi të luftojë me ta dhe kjo e ktheu tytën e armës drejt tij dhe u përpoq të hapte zjarr, por arma u bllokua. Ata arritën të shpëtonin dhe polici qëndroi në makinë për të ndihmuar kolegun e dëmtuar, “tha një burim.

Disa orë më vonë, ata u arrestuan në Sutorinsko Polje, duke u përpjekur të shpëtonin në Kroaci. Kur ata u rrethuan nga policia, Luan pastaj tërhoqi ârmën përsëri, sipas burimeve të lajmeve hetimore: “Kur kolegët dolën nga makina e Policisë dhe ecën drejt tyre, ai tërhoqi armën e tij dhe qëlloi makinën, duke mos iu përgjigjur paralajmërimeve. Vetëm atëherë ai u qëlluâ në dorë duke mbajtur ârmën, duke e bërë atë të paaftë për sulm të mëtejshëm, dhe më pas u arrestua”.

Të tre ata argumentuan para Prokurorit të Lartë mbrëmë se ata nuk dinin asgjë për vrâsjen e një oficeri policie.

Pas seancës dëgjimore, atyre u është urdhëruar të qëndrojnë deri në 72 orë dhe akuzohen për veprën penale të “Vrasjes së Rëndë dhe Mizori” në dëm të një zyrtari në rrjedhën e detyrës zyrtare, në posedim të ârmës dhe materialeve plasëse në lidhje me veprën penale “Kalim i paligjshëm i kufirit shtetëror dhe trafikim i qenieve njerëzore”.


Shtuar më 17/12/2019, ora 11:21

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori