Dikur ruanin dhitë në mal! Politikanët që krekosen sot rrugëve me makina luksoze
Shqipëria, vendi ku politikanët pasurohen në kurriz të popullit dhe po më propagandë u shpërlan mendjen se po i shpëton nga mjerimi.

Dyfishime taksash, shpërdorim i parave publike për lukse, marrje frymë deri në grahmën e fundit edhe më pas me pafytyrësinë më të madhe të kërkojnë të rivotosh…

Falë politikës, pushtetit më të madh me të cilët “vishen” disa persona që as kuptimin nuk ia dinë, është bërë shndërrimi nga çobanë dhensh në sheikë me pasuri marramendëse.

Shitje mendsh se cili ka më shumë në banka, “hapje” me makinat luksoze në “vatrën” që hyn çdo të enjte në shtëpitë e shqiptarëve, parkohen ato… miliona euro.

Me vlera të pakapshme për një shqiptar me rrogë mesatare në këtë vend, s’di nga t’i çosh sytë më parë të enjteve në Kuvend kur radhiten automjetet luksoze të politikanëve shqiptarë.

Shumica e pushtetarëve me makina luksoze me vlerë deri në mbi 100 mijë euro, kanë si të ardhura të ligjshme vetëm dy paga shtetërore.

Që një familje e zakonshme shqiptare të arrijë të blejë një makinë të tillë, duhet të punojë dhe kursejë mbi një gjysmë shekulli.

Edhe ata politikanë që janë biznesmenë, paratë i kanë marrë nga buxheti i shtetit shqiptar, përmes tenderave korruptivë, në mënyrë të drejtpërdrejtë apo përmes personave të tjerë, shkruan Pamfleti.

Nga makinat që kanë blerë me paratë që u kanë vjedhur shqiptarëve, ata sfidojnë shqiptarët pas xhamave të errët.

Mbetet për t’u parë nëse do t’i thërrasë SPAK se ku i kanë marrë paratë për të blerë makina të tilla.

Lista

Anastas Angjeli, makinë 87 mijë euro

Lulzim Basha, makinë 72 mijë euro.

Monika Kryemadhi, makinë 33 mijë euro

Ridvan Bode, makinë 90 mijë euro (në emër të dikujt tjetër)

Flamur Noka, makinë 40 mijë euro

Nard Ndoka, makinë 85 060 euro

Bashkim Fino, makinë 40 mijë euro

Astrit Veliaj, makinë 111 mijë euro

Sadri Abazi, makinë 105 mijë euro

Omer Mano, makinë 102 500 euro

Halim Kosova, makinë 63 mijë euro

Tom Doshi, makinë 68 mijë euro

Bujar Derveni, makinë 54 mijë euro

Robert Bitri, makinë 44 mijë euro

Agron Çela, makinë 145 mijë euro

Spartak Braho, makinë 34 mijë euro

Edi Paloka, makinë 25 mijë euro

Fatmir Mediu, makinë 10 mijë euro

Genc Pollo, makinë 29 mijë euro

Arben Ahmetaj, makinë 25 mijë euro

Damian Gjiknuri, makinë 44 mijë euro

Vangjush Dako, makinë 25 mijë euro

Genc Ruli, makinë 44 milionë lekë.
Shtuar më 11/07/2019, ora 14:53

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori