Dikur miq, Fatos Lubonja tregon një bisedë të rrallë me Edi Ramën
Ndëshkimi i shpifësëve ka qënë një synim i kahershëm i kryeministrit Edi Rama.

Më të ardhur në pushtet, Rama ndërmori një nismë ligjore për kriminalizimin e atyre që i quante shpifës profesionist.

Projektligji u dërgua në Parlament në nëntorin e vitin 2015.

Ai ishte firmosur nga ish- ministrja për Marrëdhënien e Parlamentit Ermonela Felaj, me nismë të kryeministrit Edi Rama.

Analisti Fatos Lubonja beson se shipfja nuk është problemi që pushteti ka krijuar me median.

Lubonja nuk ngurron të tregojë edhe bisedat për lirinë e medias, që ai bënte me ish- mikun e tij dje, dhe sot kryeministër Edi Rama.

“Është një përrallë që ia kam shkruar kryeministrit që kemi tani, atëherë ishte kryetar Bashkie, se problemin që ka ky, nuk është me shpifjen, problemi është me të vërtetën, ky është problemi i tij, dhe fabula e prrallës është perralla e një mbreti që kishte veshe shumë të gjatë dhe sa herë që merrte berberët, që i qethte, i pyeste, ore çfarë pe ti ndonjë gjë të veçantë, dhe ata i thoshin, veshë të gjatë madhëri, dhe ky i vriste.

Mbaronte berberi dhe ikte.

Më në fund vajti njëri dhe e pyeti, çfarë pe ti?

Asgjë, normal i tha. Si duket, ky e ndjeu nuhatjen. Dhe mbreti e la gjallë këtë.

Por ky nuk rrinte dot pa e thënë këtë të vërtetë, dhe vajti në një pyell aty, hapi një gropë dhe tha: Mbreti i ka veshët e gjata, mbreti i ka veshët e gjata.

Dhe kur e thirrën, ai tha nuk e kam thënë, i kam thënë vetëm tokës aty.

Dhe mbreti që më në fund u bë i mencur, e kuptoj që nuk fshihej dot e vërteta”, tha Fatos Lubonja.

Shtuar më 27/12/2018, ora 10:00
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori