Dikur edhe Novi Pazari ishte qytet shqiptar (VIDEO)
Albeu.com
Nje studio filmike nga Novi Pazari (Pazari i ri) qe sot gjendet ne Serbi ka paraqitur ne Youtube nje inçizim qe sipas asaj daton nga viti 1904 qe njeherit eshte edhe video inçizim me i vjeter te krahines se Sanxhakut (sot i populluar me serb musliman).Ajo qe shihet qarte ne video eshte banoret e Novi Pazarit jane shumice shqiptare ( me veshje kombetare ) . Kjo eshte nje video e rralle qe mund te gjendet nga ajo kohe mirepo ajo qe eshte me kryesorja eshte nje fakt i dokumentuar nga vet banoret e Novi Pazarit per strukturen e popullsise se Novi Pazarit me shqiptare kurse sot ky qytet gjendet ne sovranitetin serb dhe me shumice serbo-muslimane. Shqiptaret e Novi Pazarit kane qene te detyruar te shperngulen nga kjo krahine ne Turqi dhe vende tjera kurse pjesa tjeter eshte asimiluar.
Shtuar më 13/04/2009, ora 05:10
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori