Dietologët: Mos konsumoni më banane në mëngjes!
Mëngjesi pavarsisht se është vakti më i rekomandueshëm për të ngrënë, shumë shpesh behet e pamundur për shkak të kohës, apo shkaqevë të tjera.

Dhe për të mos humbur këtë vakt zgjedhim të hamë një frut si bananja e cila njihet si një burim energjie për trupin, por si duket jemi gabuar shumë.

Sipas dietologve kjo nuk është aspak një zgjedhje e mire por përkundrazi, më e keqja për në mëngjes.

Bananet kanë në përbërjen e tyre mesatarisht 25% sheqer, që japin energji në momentet e para, por të lënë në një gjendje gjumi dhe lodhjeje vetëm pak më vonë.

Po ashtu, krijojnë probleme me sistemin tretës. Nëse doni t’i konsumoni patjetër në mëngjes, atëherë është mirë të shoqërohen me një vakt tjetër të shëndetshëm./albeu.com/Shtuar më 18/06/2017, ora 08:07

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori