Rokanas: Zgjerimi, politika kyçe e BE-së
Dialogu konstruktiv mes qeverisë dhe opozitës për reformat do të jetë kyç për integrimin. Kështu u shpreh ambasadori i BE-së në Tiranë Ettore Sequi gjatë një konference të përbashkët për media me ambasasorin grek ne Tirane, Leonidas C. Rokanas.

"Është i rëndësishëm që dialogu me BE-në të mbahet gjallë. Jemi të siguruar se Greqia do të luajë një rol të rëndësishëm në këtë përpjekje. Dialogu konstruktiv mes qeverisë dhe opozitës për reformat do të jetë kyç për integrimin. Ky është një angazhim i përbashkët.”- tha Sequi duke cilësuar prioritetet e presidencës greke “ambicioze dhe impenjative"- tha Sequi.

Ndërsa Rokanas u shpreh se dy vendet kanë destinacion te perbashket dhe mesazhi i presidences greke është optimist dhe jo pesimit.

"Ne kemi nje destinacion te perbashket dhe mesazhi i presidences greke eshte optimist dhe jo pesimit. Evropa po del nga kriza shkaterruese dhe Greqia po ashtu. Shenjat e para qe kane te bejne me kthimin ekonomik ne po i shohim" tha ambasadori grek. /albeu.com/

Shtuar më 15/01/2014, ora 12:48
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori