Dhuna ndaj gazetarit, PD: Kumbaro të kryej detyrën ndaj drejtorëve që sillen si bajraktarë
Përpos ish kryeministrit Berisha, një reagim është përcjellë edhe nga kreu i departamentit të Kulturës në Partinë Demokratike, Arben Skënderi, në lidhje me sulmin e drejtoritTeatrit Kombëtar Hervin Çuli ndaj gazetarit të ABC News, Eni Shehu.

Ai ka kërkuar nga ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, që të shkarkojë Hervin Çulin nga posti i drejtoritTeatrit Kombëtar.

"Është e pa tolerueshme dhe tejet e ulët ajo çka ndodhi mbrëmjen e djeshme në Teatrin Kombëtar. Dhuna e ushtruar ndaj gazetarit Eni Shehu, është tregues i qartë se ku janë katandisur institucionet tona.

Drejtorë që sillen si bajraktare, shfrytëzojnë institucionet shtetërore në konflikt të hapur interesi për të realizuar karrierat e tyre.

Të veshur me petkun e të plotfuqishmit dhe me bekimin e eprorëve të tyre shijne e luajnë me fatet e artistëve, i përçajnë e i trajtojnë ca te nënës e ca të njerkës...

Ndaj, akti i ulët i mbrëmjes së djeshme, nuk është i izoluar, por është kthyer në arrogancë institucionale, me presione psikologjike e me depersonalizim të çdo individi që devijon nga linja e partise.

Kjo është e rëndë, dhe i bëj thirrje ministres Kumbaro, të marri në dorë situatën e të kryej detyrën". /albeu.com/

Shtuar më 16/01/2016, ora 15:10

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori