Deputetët rikthehen në Kuvend, pikat e ''nxehta'' që pritet të diskutohen
Kuvendi i Shqipërisë kthehet këtë të enjte në punë pas një muaji shkëputje për shkak të situatës së krijuar nga koronavirusi në vendin tonë.

Seanca e kësaj të enjte do të zhvillohet nën rregulla strikte për t’u mbrojtur teksa deputetët do të pajisen me maska dhe doreza, në distancë 1.5 m largësi teksa vetëm 35 parlamentarë do të jenë të ulur në vendet që u takon kurse të tjerët do të jenë të shpërndarë.

Në këtë seancë plenare që pritet që zgjasë 2 orë do të votohen 22 nisma ligjore duke filluar nga ndryshimet në Kodin Penal, aktet normative që janë nënshkruar nga ministrja e Shëndetësisë për masat ndaj COVID-19, rishikimi i buxhetit të 2020, lirimin e një kategorie të dënuarish, për shtyrjen e pagesës së këstit të tatimit mbi të ardhurat për bizneset.

Gjithashtu pritet që në këtë seance plenare të diskutohen edhe nisma ligjore jashtë situatës së COVID-19 siç janë dy dekretet e Metës për kthim në Kuvend të ligjit për pronat dhe paketën Anti- Shpifje për pjesën që i takon OFL për sekuestrimin e pasurive.

Po ashtu pritet të votohet edhe shtyrja të veprimtarisë së komisionit për Reformën Zgjedhore që duhet të kishte përfunduar në mes marsi.
Shtuar më 16/04/2020, ora 08:47

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori