Dënohet me 20 vite burg, Sllobodan Praljak pi helm para gjykatësve në Hagë (VIDEO)
Sllobodan Praljak, një prej të akuzuarve në rastin e Përliçit, ka pirë helm gjatë seancës në gjykatë.

Praljak është njëri nga gjashtë ish liderët politik e ushtarak boshnjak dhe kroat, të akuzuar nga Tribunali i Hagës.

Gjykata ka ndërprerë seancën pas kësaj ngjarje.

Ai këtë e ka bërë brenda sallës së gjyqit, kur po i konfirmohej vendimi për dënim me burg prej 20 vjetësh.

Mediat e huaja raportojne se Praljak u dënua me 20 vjet burg për kryerjen e krimeve të luftës ndaj civilëve në Mostar të Bosnjës dhe Hercegovinës.

Sipas mediave te huaja, seanca përfundimtare u nderpre, pasi ish-zyrtari i ushtrisë kroate, piu helm.

“Sllobodan Praljak, 72 vjeç, një ish-komandant në luftën e Bosnjes 1992-1995, piu para te gjitheve një shishe qe kishte me vete dhe bërtiti “Nuk jam një kriminel lufte”, raportojne mediat e huaja.

Veprimin e beri pasi gjykatesit konfirmuan dënimin e tij me 20 vjet në apel. Avokati i Praljakit më pas thirri: “Klienti im thotë se ka pire helmin”, nderkohe qe kryetari i kolegjit pezulloi seancen dhe bëri thirrje për një mjek.

Praljak ishte një nga gjashtë ish udhëheqësit politikë dhe ushtarakë kroatë të Bosnjës për të dëgjuar vendimet e apelit.

Të gjithë ishin dënuar në vitin 2013 për persekutimin, përjashtimin dhe vrasjen e muslimanëve gjatë luftës së Bosnjës. /albeu.com/


Shtuar më 29/11/2017, ora 12:48

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori