Dënohet me 17.5 vjet burg në Angli trafikanti i dhunshëm shqiptar
Pëlqej
Dardan Sadikaj, u dënua sot (13 gusht) me 17.5 vjet burg nga Gjykata e Krimeve të Blackfriars, pasi u deklarua fajtor për trafik droge të klasës A dhe posedim dhe shitje armësh zjarri.
Sadikaj u arrestua në Francë më 9 janar, pas një operacioni vëzhgimi 16-mujor nga Agjencia Kombëtare e Krimit Kombëtar (NCA) dhe Policia Metropolitane e KrimitOrganizuar (OCP).

Gjatë një ndjekje në shtator 2016, oficerët panë se Sadikaj u takua me kushëririn e tij Besard Mustafaj në Sunrise Carëash në High Road, Barking.

Ata arrestuan kushëririn e tij pasi ai u largua nga skena.
Një qese plastike e bardhë që kishte ai, u zbulua se mbante një pistoletë Baikal.

Në regjistrimet e fshehta të marra nga OCP në maj të vitit 2017, Sakidaj shpjegon se Mustafaj ishte duke marrë armën e zjarrit për të, në mënyrë që ta shiste atë te një klient.

Biseda të tjera të regjistruara në mes të muajit shkurt dhe maj të vitit të kaluar tregojnë se Sadikaj bën referencë të përsëritur për importimin, prerjen dhe shitjen e qindra kilogramëve të barërave të klasës A përfshirë kokainën dhe heroinën.

Ergys Osmanja, një bashkëpunëtore e Sadikaj, u arrestua pas dorëzimit të 5 kg kokainë në Londrën e Veriut.
Zyrtarët gjetën 6,000 funta në para të gatshme, një presues hidraulik për formimin e blloqeve të kokainës dhe një kilogram kanabis bimor në banesën e Osmanjës në Proton House, Blackwall Way, Poplar.

Sadikaj kishte identifikuar më parë banesën si një vend ku dikush mund të merrte barëra.

Matt McMillan nga Partneriteti i KrimitOrganizuar tha: "Kriminelët e organizuar si Sadikaj që merren me furnizimin e drogës së klasës A përjetësojnë kulturën e bandës dhe dhunën serioze që përhapet përmes zinxhirit të furnizimit dhe jashtë, duke vënë në rrezik edhe anëtarët e pafajshëm të publikut.

"Jo vetëm Sadikaj ishte një tregtar droge por, ai ishte i përgatitur të furnizonte bandat e tjera kriminale edhe me armë zjarri, të gatshme për t'u përdorur, duke u siguruar atyre mjetet për të frikësuar të tjerët dhe për të munduar përfundimisht jetën.

Shtuar më 13/08/2018, ora 21:28
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori