Delegacionet greke dhe qipriote braktisin konferencën për shkak të emrit Maqedoni
Albeu.com
Delegacionet e Greqisë dhe Qipros braktisën konferencën kundër përhapjes së armëve, të organizuar nga SHBA-të.Shkak për këtë veprim të tyre ishin prezantimi i Maqedonisë me emrin Republika e Maqedonisë. Ambasadat e dy vendeve lajmëruan se delegacionet e tyre e kanë braktisur konferencën pasi kanë mësuar se Maqedonia do të paraqitet me emrin kushtetues.

Qëndrimi i Athinës është se emri i Maqedonisë implikon pretendime territoriale ndaj provincës veriore greke me emrin e njëjtë.

Ambasada greke lajmëroi se delegacionet e tyre nuk do të marrin pjesë në takime ndërkombëtare në të cilat Maqedonia nuk do të emërtohet me referencën e përkohshme IRJM. (Makfaks)
Shtuar më 29/05/2008, ora 20:37
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori