"Dejli Ekspres" zbulon shifrat e shqiptarëve në burgjet angleze
E përditshmja britanike “Dejli Ekspres” i ka kushtuar një shkrim numrit të shqiptarëve në burgjet angleze.

“Gangsterët shqiptarë “përmbytin” qelitë angleze, është shkrimi kësaj gazete të cilës i referohet Top Channel.

Shqiptarët tanimë janë grupi më i madh i të huajve në burgjet angleze, kjo si pasojë e marrjes nën kontroll të trafikut të drogës nga gangsterët shqiptarë”, shkuan “Dejli Ekspres”.

Numri shqiptarëve në burgjet angleze thekson kjo gazetë është rritur nga 355 në 2014 në 1.023 në 2021.

Kjo do të thotë se përafërsisht 12 shqiptarë çdo muaj gjatë 6 viteve të fundit janë dënuar nga drejtësia angleze.

“Sipas Ministrisë të Drejtësisë këto të dhëna tregojnë se shqiptarët në burgjet e Anglisë dhe Uellsit përbëjnë numrin më të madh të shtetasve të huaj pasi se vinë nga një vend i vogël post komunist me popullsi prej 2.8 milion banorë”, shkruan kjo gazetë.

Dejvid Spenser nga Qendra e Parandalimit të Krimeve thotë për këtë gazetën se:

“Shifrat tregojnë një rritje masive të kriminelëve shqiptarë në burgjet angleze dhe ky është një indikator i fortë se ata janë në zëmrës e spirales të problematikës me drogën. Kjo është një çështje të cilës policia dhe Ministria e Brendshme ‘Home Office’ duhet t’i japë prioritet në mënyrë minimizimin e rolit të tyre”.

Shtuar më 26/01/2021, ora 11:27

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori