Debati për KLD: Konstitucionalistët, “pro” Topit
Presidenti Bamir Topi
Konstitucionalisti Luan Omari mbështet parimisht propozimin e kreutshtetit në lidhje me zgjedhjen e nënkryetarit të Këshillit të Lartë të Drejtësisë. Sipas tij nuk ka asnjë pengesë ligjore që nënkryetari të jetë nga radhët e gjyqtarëve.

Sipas Gazetës Shqiptare i të njëjtit mendim është edhe ish-kryetari i Gjykatës së Lartë, Thimio Kondi dhe ish-kryeinspektori i KLD-së, Dhimitraq Prifti.

Ndërsa ish-numri një i Gjykatës Kushtetuese, Fehmi Abdiu, është kundra propozimit të Presidentit të Republikës, teksa shprehet se, “nëse Presidenti vërtet ka propozuar për zv. kryetar të KLD-së një gjyqtar cilido qoftë ai, mendoj se ka gabuar”. Më poshtë, mendimet e tyre pro dhe kundër propozimitkreutshtetit për kandidaturën e zv.kryetarit të KLD-së. /albeu.com/
Shtuar më 18/04/2012, ora 09:23

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori