Debat për pasaportat në Komisionin e ligjeve
Komisioni i Ligjeve
Debate të ashpra në komisionin e ligjeve mes përfaqësuesve të opozitës dhe të maxhorancës për pasaportat dhe kartat biometrike. Ndërkohë që maxhoranca e ka cilësuar procesin e pajisjes me karta identiteti si të jashtëzakonshme, opozita e ka cilësuar atë si të dështuar. Sipas opozitës janë konstatuar një sërë abuzimesh me procesin e përgatitjes së pasaportave dhe kartave të identitetit, të cilat kanë ndikuar sipas saj edhe në zgjedhjet e 28 qershorit. Gjithashtu opozita ka theksuar se procesi i pajisjes së qytetarëve me karta identiteti është korruptiv dhe ka mundësi falsifikimi.

Ndërkaq maxhoranca i ka cilësuar deklaratat e opozitës si dashakeqe, pasi ndërkombëtarët e kanë vlerësuar këtë proces si nga më të mirët. Gjithashtu maxhoranca kërkoi që kryetari i grupit parlamentar i PS-së Gramoz Ruçi të merret si i pandehur në lidhje me falsifikimin e kartave të identitetit.
Shtuar më 28/09/2010, ora 10:55

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori