D’Alema kundër Koshtunicës: Serbia të njohë pavarësinë e Kosov&a
Albeu.com
Deklarata e Ministrit të Jashtëm Italian ka ardhur pas kërkesës që shefi i ekzekutivit të Beogradit Vojisllav Koshtunica i drejtoi atij për mosnjohje të pavarësisë së Kosovës nga ana e Italisë, në rast se kjo nuk kalon nëpër Këshillin e Sigurimit.Shefi i Diplomacisë italiane, Masimo D’Alema ka deklaruar në Beograd se Kosova duhet të jetë e pavarur dhe jo pjesë e Serbisë. Deklarata e Ministrit të Jashtëm Italian ka ardhur pas kërkesës që shefi i ekzekutivit të Beogradit Vojisllav Koshtunica i drejtoi atij për mosnjohje të pavarësisë së Kosovës nga ana e Italisë, në rast se kjo nuk kalon nëpër Këshillin e Sigurimit.

Duke theksuar mbështetjen që Italia i ofron Kosovës në rrugën e pavarësisë dhe të krijimit të shtetit të saj multietnik, D’Alema i bëri thirrje klasës politike të Beogradit që të të shikojë drejt integrimit në BE dhe të mos mbetet peng e së kaluarës. /start/
Shtuar më 24/10/2007, ora 21:00
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori