Daily Telegraph: Abuzime serioze dhe korrupsion ne Kosove
Albeu.com
Gazeta britanike Daily Telegraph, shkruan se Bashkimi Evropian (BE) dhe Kombet e Bashkuara (KB) kanë hequr dorë nga hetimet për kinse abuzimet serioze dhe korrupsionin që ka të bëjë me 70 milionë euro që Brukseli i kishte livruar në Kosovë.Siç ka mësuar gazeta, kanë ekzistuar prova për vjedhje, mito dhe shkelje të dispozitave për tenderë në aktivitetet të cilat nga viti 1999 deri më 2008 i ka financuar BE, ndërsa i ka zbatuar UNMIK-u.

Mjetet e BE-së dedikuar ringjalljes ekonomike të Kosovës kanë prodhuar 12 vepra penale dhe 27 shembuj të gjoja shkeljes së dispozitave që kanë të bëjnë me kontratat dhe nepotizmin. Sipas gazetës, këto të dhëna i ka mbledhur një grup hetimor pune, i udhëhequr nga KB, por në të ka pasur edhe përfaqësues të Olafit, një agjenci e BE-së për luftë kundër korrupsionit.

Grupi ka përfunduar punën në qershor të vitit 2008, ndërsa "Dejli telegrafit" i është dhënë për ta parë dokumentin intern në të cilin konkludohet se "veprimet përcjellëse nuk janë paraparë", ndonëse hetuesit e KB kanë rekomanduar hetime penale. Gazeta thekson se zyrtarë të KB, pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës vitin e kaluar, kanë konkluduar se "nuk disponojnë me mjete për mbikqyrjen e aktiviteteve përcjellëse eventuale". /start/

Shtuar më 07/05/2009, ora 19:59
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori