Çomo: Jemi në krye të detyrës, 50 shtretër të lirë në dy spitalet COVID
Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka inspektuar nga afër këtë të diel Spitalin Infektiv, nga ku vetë Shefja e Shërbimit prof.Najada Çomo ka bërë me dije se në këtë spital ka ende kapacitete të lira dhe stafi mjekësor është në gatishmëri në 24/7 për t’ju ofruar shërbim pacientëve të prekur me COVID19.

“Ne jemi në krye të detyrës, sa i takon gjendjes në spitalin infektiv, natyrisht kemi një numër të shtuar të rasteve të personave të infektuar, që evidentohet edhe në shtimin e numrit të pacientëve të shtruar në të dy spitalet COVID. Aktualisht spitali ka një kapacitet të shtuar në krahasim me vitet e tjera dhe sot që flasim ne kemi një numër të caktuar shtretërish të pacientëve që kanë nevojë të marrin shërbim në kushte spitalore. Edhe me spitalin COVID 2 janë aktualisht mbi 50 shtretër si kapacitete të lira”, deklaroi Çomo.

Ajo tha se situata është dinamike ndaj dhe kujdesi që qytetarët duhet të tregojnë për zbatimin e masave ndaj COVID-19 duhet të jetë edhe më i madh.
Shtuar më 25/10/2020, ora 14:21

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori