Cikloni Mesdhetar godet pjesë të Italisë dhe niset drejt Greqisë: Dallgë mbi 6 metra!
Një ciklon mesdhetar, i njohur gjithashtu si Medicane dhe i quajtur “Cassilda” po kalon Detin Jon dhe mund të ndikojë në brigjet e Greqisë. Ky është cikloni i parë i madh i vitit 2020, me karakteristika të ngjashme me ato tropikale.

Me shpejtësi 90 km në orë që mund të shkojë deri në 100 km në valën më goditëse, cikloni do të ketë ndikimin më të madh natën e sotme mbi brigjet greke.

Erërat e forta do të kalojnë 120 km në orë dhe do të krijojë valë prej 6 metrash në det. Cikloni tashmë ka kapërcyer Siçilinë dhe Kalabrinë, duke sjellë mot të keq në Italinë e Jugut dhe në veçanti në Kalabri, ku u regjistruan reshje të mëdha shiu dhe stuhi. Në zonën e poshtme të Crotone, u regjistruan 100 mm shi dhe valët prej tre metrash arritën në vende të ndryshme në bregdetin e Jonit.

Nëse Italia shpëtoi pa dëme të mëdha nga tërbimi i Medicane, të njëjtin fat nuk do ta ketë Greqia, ku pritet vala më e madhe goditëse.

Disa anije tashmë kanë anuluar udhëtimet dhe shkollat ​​dhe objektet publike janë mbyllur në ishuj të ndryshëm (si në Zakynthos) ku “Cassilda” mund të godasë. Është e vështirë të parashikohet se si dhe ku ky ciklon do të ketë ndikim në tokën kontinentale, por ekspertët flasin për reshje intensive dhe erëra të forta.

Medicane janë të rralla – shpjegon Antonio Ricchi, studiues në Universitetin e L’Aquila – Cetemps (Qendra e Ekselencës Telesensing e Mjedisit dhe Parashikimi Model i ngjarjeve të Rënda) dhe mesatarja vjetore është 1.53 ciklone, prandaj nuk mund të krahasohen për shembull tek ato tropikale. Edhe nëse frekuenca është e ulët, ato janë megjithatë shumë intensive dhe fatkeqësisht janë të afta të sjellin shkatërrim”, citon “La Republica”.

Cassilda për shembull “mund të godasë Greqinë me erëra me 120 kilometra në orë dhe shpërthime në 140, të afta të fryjnë për gjashtë orë. Përveç kësaj, kjo mund të çojë në një rritje të rrezikshme në dete, siç ka ndodhur tashmë në të kaluarën”, shkruan panorama.

Në pjesën greke pritet të bien rreth 400 dhe 450 mm shi.
Shtuar më 17/09/2020, ora 18:12

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori