CIA-s: Evropa ndahet në tri pjesë, ja ku do jetë Shqipëria
CIA e sheh kontinentin evropian shumë të ndryshëm nga ai që është sot.

Nje studim i bere edhe me agjencine Stratfor, parashikon ndryshime te medha ne te ardhmen e afërt, teksa Evropa parashikohet te jete e ndarë në tri pjesë: "e ri", "e vjetër" dhe "ortodokse", shkruan "B92".

Sipas CIA-s, deri në vitin 2020 do të ketë një bllok perëndimor, te quajtur “Evropa e Vjetër”, te përbërë nga Gjermania, Franca, Austria, Mbretëria e Bashkuar, Spanja, Portugalia, Italia, Suedia, Norvegjia, Finlanda;

"Evropa e Re" do të përfshinte Letoninë, Lituaninë, Estoninë, Poloninë, Hungarinë, Republikën Çeke, Sllovakinë, Slloveninë dhe Kroacinë – dhe këto do të formonin bastionin kryesor ushtarak të Amerikës në Evropë.

Një dekadë më parë, CIA parashikoi gjithashtu se Evropa do të përballet me një krizë të madhe, duke e bërë të vështirë që vendet e Ballkanit të bashkohen me BE.

Për këtë arsye, parashikimi edhe në atë kohë ishte se Serbia, së bashku me Greqinë, Bullgarinë, Maqedoninë dhe Rumaninë do të formonin "Grupin Ortodoks" – që do të përfshinte edhe Bosnje-Hercegovinën dhe Shqipërinë, si dhe Kosovën.

Rënia ekonomike e Evropës është gjithashtu për shkak të plakjes së kontinentit, i cili, siç parashihet nga CIA, ndikon jo vetëm humbjen e fuqisë së BE-së si një lojtar botëror, por edhe fatin e NATO-s dhe në përgjithësi të aleancave të vjetra ushtarake.

Është pranuar prej kohësh se fytyra e Evropës po ndryshon në mënyrë dramatike përmes migrimeve, veçanërisht nga vendet muslimane.

Një dekadë më parë, CIA parashikoi që popullsia muslimane në Evropë do të shkonte nga 22 në 37 përqind deri në vitin 2025, gjë që mund të rriste tensionet në kontinent.

Shtuar më 11/07/2018, ora 08:58
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori