Çfarë thotë qeveria holandeze për rikthimin e vizave me Shqipërinë
Pas lajmit të botuar ne Gazeten Telegraaf dhe ABC News qe Holanda po konsideron rikthimin e vizave per shqiptaret, bazuar mbi nje raport konfidencial te Policise dhe Prokurorise Holandeze, qeveria holandeze ka konfirmuar dhe nje here vertetësine e ketij lajmi.

Gazetari Vincent Triest shkruan se sipas ministrit Holandez per Siguri dhe Drejtsi, Stef Blok, ne vitin 2016 jane arrestuar 700 shqiptar ne Holande, krahasuar me 330 ne 2015.

Ne kete dokument qe shihni edhe ju me lart, minsitri holandez konfirmon qe incidentat me Shqiptaret nuk jane te larte ne numer ne shifra absolute, por qe shtetas shqiptare jane pergjegjes per nje perqindje te larte te krimeve te renda ne Holande.

Po ashtu sipas pergjigjeve të ministrit ekziston dhe nje problematike me shqiptaret qe tentojnë te kalojnë ilegalisht nga Holanda ne Angli.

Minstri konfirmon dhe njehere qe rikthimi i vizave eshte nje opsion i mundur, por qe vendimi per nje mase te tille do merret ne fund te vitit kure ministria ka ne dispozicion gjithe te dhenat.

Pra thene ndryshe, ministri konfirmon kerkesen e Prokurorise dhe Policise Holandeze dhe ne fund te ketij viti do vendoset nese dhe Qeveria Holandeze do ti bashkohet kesaj thirrje apo jo, shkruan Vincent Triest. /albeu.com/
Shtuar më 03/10/2017, ora 14:25

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori