Çfarë mendimi ka "kingu" i qeverisë për skandalin e mashtrimit nga "Gulf"?
Pëlqej
Kompania "Gulf" u zhduk nga tregu shqiptar pas një muaji mjaft të frytshëm shitjesh duke vjelë edhe qindra milionët e fundit prej shqiptarëve permes nxjerrjes në treg të tollonave të naftës me çmime tepër të lira.

Sëfundmi kanë ndërhyrë edhe tatimet, të cilat kërkuan vendosjen e kompanisë nën sekuestro pasi dyshohet se detyrimet e papaguara shkojnë në 300 000 euro.

Nga ajo që dihet deri më tani, bilanci i këtij mashtrimi është mijëra qyetarë të vjedhur përmes shitjes paraprake të naftës përmes tollonave dhe një gropë e madhe në arkën e shtetit nga mos pagimi i detyrimeve fiskale.

Për ironi të fatit, e gjitha kjo ndodh në një kohë kur qeveria i ka vënë lakun në fyt biznesit me TVSH-në dhe rritjen e përgjithshme të kostos së të bërit biznes në Shqipëri përmes formave të ndryshme.

Në këtë fushatë të madhe anti-informalitet që po zgjat disa vite, ka ndodhur që administrata e drejtuar nga Arben Ahmetaj të mos kapë faktin që kompania "Gulf" nuk paguan taksat dhe as sigurimet shoqërore të punonjësve.

Si mundet që një kompani e madhe karburantesh, me pronar të panjohur nga shteti shqiptar, të zhduket duke shkaktuar një gropë kaq të madhe? Arben Ahmetaj duhet të japë minimalisht shpjegime se cfarë ka ndodhur me kompaninë dhe si ndodhi që mijëra shqiptarë u mashtruan sërish, në mënyrë të ngjashme si piramidat?

Shtuar më 21/04/2018, ora 09:49
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori