Çështja e detit shkon në Hagë, reagon kryeministri grek
"Kjo është mënyra se si shtetet serioze dhe të përgjegjshme zgjidhin mosmarrëveshjet e tyre..."

Shqipëria dhe Greqia morën vendimin për ta çuar në Gjykatën e Hagës çështjen e kufirit detar mes dy vendeve, pas takimit të ministrit të Jashtëm grek, Nikos Dendias, me kryeministrin Edi Rama.

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis, ka dhënë komentin e tij referuar çështjes së kufirit detar me Shqipërinë, e cila do të shkojë në Hagë.

"Kemi rënë dakord që meqenëse nuk mund të zgjidhim mosmarrëveshjet tona rreth caktimit të kufijve të Zonave Detare, jemi të gatshëm t’i drejtohemi Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë.

Kjo është mënyra se si shtetet serioze dhe të përgjegjshme zgjidhin mosmarrëveshjet e tyre", tha ai.
Shtuar më 22/10/2020, ora 18:30

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori