Çerçizi: Ramës ia tregova unë shifrat
“Shifrat që Kryeministri Edi Rama deklaroi në seancën parlamentare të së enjtes, i kam identifikuar dhe raportuar unë te dy ministrat e Brendshëm, Flamur Noka dhe Sajmir Tahiri”. Kështu shprehet Petrit Çerçizi, ish-drejtori i Rezervave të Shtetit, Petrit Çerçizi në një intervistë për Panoramën

Para deputetëve, Rama publikoi shifra të frikshme sa u përket rezervave shtetërore: 85 kg sheqer, zero kg oriz, zero kg fasule, zero litra karburant etj.


“Për ju, pilafi dhe fasulja janë ato adetet e mëdhaja, që i keni pasur shumë dhe për shumë gjatë, se nuk do të shpjegohej ndryshe, pse në listën e borxheve na janë shfaqur tani, dhe hotele dhe restorante me fatura, që thonë kanë ngrënë, kanë pirë, kanë ikur, kanë ardhur, kanë ngrënë, kanë pirë, kanë ikur, por për të paguar nuk kanë paguar. Kjo është gjendja e rezervave. Sigurisht, dihet se keni edhe një etje të madhe për karburant. Keni pasur zorrën më të babëzitur për të thithur karburantin e këtij vendi, nga të gjitha anët, në të gjitha drejtimet. E nuk kishit si të linit një litër karburant në rezervat e këtij shteti, për të lëvizur makina që të çonin thasë me miell, me oriz, me sheqer e vaj. Zero litra karburant. Zero!”, tha Kryeministri në Parlament, duke ua bërë me dije që kjo situatë vjen për shkak të keqqeverisjes së mëparshme. “Ju, që vini sot e flisni këtu se çfarë po ndodh. Ndërkohë se çfarë po ndodh, lidhet me ato që kanë ndodhur…”, theksoi Rama.
Shtuar më 28/10/2013, ora 11:12

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori