C4 pluhur në makinën e prefektit, Ekspertët: Përdoret për shembje në miniera
Vetëm fati e ka ndihmuar prefektin e qarkut të Vlorës, Besnik Dervishi. Mjaftonte qoftë dhe një mesazh në aparatin celular të lidhur me dy detonatorë dhe lëndën plasëse c4 dhe shpërthimi do të ishte i pashmangshëm. Sipas ekspertëve të policisë, eksplozivi C4 ishte i llojit pluhur dhe forca e tij shpërthyese do të sillte pasoja të rënda. Ekspertët pohojnë se ky lloj eksplozivi ka një forcë të veçantë dhe përdoret kryesisht për shembjet në galeritë e minierave.

Ndërsa vështirësia në zbardhjen e ngjarjes është shumë e lartë, për shkak se autorët nuk kanë lënë asnjë gjurmë, duke vërtetuar se bëhet fjalë për duar profesionistësh, pikëpyetja që ngrenë hetuesit e Krimeve të Rënda lidhet me objektivin e atentatit, edhe pse në pamje të parë duket sikur në qendër të tij ishte prefekti Dervishi.

Nga hetimet paraprake rezulton se z.Dervishi ka udhëtuar me makinën e tij personale tip “Peugeot”, ngjyrë gri, me targa TR 5066 N, nga Vlora drejt Tiranës, dhe sipas hetuesve, eksplozivi i fiksuar me lëndë natriban në pjesën e poshtme të automjetit, është vendosur gjatë ditës së enjte. Prova që i shtyn hetuesit ta besojnë një fakt të tillë është telefoni celular, i cili rezultonte të ishte i karikuar dhe për rrjedhojë, theksojnë ekspertët, është fiksuar poshtë makinës jo më shumë sesa 24 orë nga momenti që u zbulua sasia e eksplozivit. Momenti që hetuesit nuk kanë të qartë lidhet me faktin përse nuk u realizua shpërthimi, në një kohë që prefekti ka udhëtuar me makinën e tij përgjatë tri orëve nga qyteti bregdetar drejt kryeqytetit dhe autorët kanë pasur mundësi ta realizojnë qëllimin e tyre.

Bllokimi

Burime për "GSH" thanë se në momentin që u zbulua eksplozivi C4, i gatshëm për shpërthim, poshtë makinës së prefektit, e cila ndodhej në hyrjen kryesore të Kryeministrisë, policia ka urdhëruar bllokimin e valëve celulare në zonën përreth godinës, për të shmangur ndonjë katastrofë të mundshme. Edhe nëse autorët do të tentonin të realizonin shpërthimin në hyrje të godinës së qeverisë, misioni i tyre do të ishte thuajse i pamundur, pasi valët telefonike ishin ndërprerë dhe nuk mund të realizohej asnjë thirrje telefonike.

Gjithsesi, aparati celular tip i vjetër është e vetmja provë që mund t’u shërbejë hetuesve për të shkuar drejt atentatorëve. Grupi hetimor ka kërkuar nga kompanitë celulare t’u japin informacion lidhur me IMEI-n e telefonit, për të përcaktuar se çfarë kartash janë përdorur dhe nëse ndonjëra rezulton të jetë e regjistruar në emër të ndonjë personi.

Hyrje-daljet

Në kohën kur prefekti dha dëshminë e tij para prokurorëve të Krimeve të Rënda, këta të fundit kanë kërkuar informacion lidhur me vizitat e z.Dervishi në godinën e qeverisë. Nga verifikimet e para rezulton se prefekti ka mbërritur disa herë në godinën e qeverisë, natyrisht edhe për shkak të detyrës që kryen. Sipas hetuesve, po hetohet edhe ky aspekt. Ndërkaq, në Vlorë, policia ka kryer një sërë kontrollesh dhe verifikimesh, lidhur me lëvizjet e ditëve të fundit të perfektit, si dhe në të gjitha vendet ku ai ka qëndruar qoftë dhe për pak orë. /albeu.com/
Shtuar më 15/12/2013, ora 10:04
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori