Burri i Besa Shahinit u arrestua për shkak se sulmoi një zyrtar
Dardan Molliqaj, deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e PSD’së, gjatë ditës së sotme u arrestua nga ana e policisë së Kosovës.

Kjo e fundit, e vuri nën pranga pasi ai i kishte refuzuar ftesat për t’u paraqitur për intervistim në prokurori. Molliqaj sipas prokurorisë u arrestua për një sulm ndaj një personi zyrtar që e kishte kryer gjatë një proteste kohë më parë.

Kështu ka bërë të ditur për Gazetën Express, kryeprokurori në Prokurorinë Themelore të Prishtinës, Imer Beka.

Ai sqaroi se Molliqaj ka pas ftesë që të shkojë në prokurori e të jap deklaratë, por ai nuk është paraqitur. Andaj me ftesë të Gjykatës, sot policia e shtetit e ka dërguar me dhunë Molliqajn në Prokurori.

Molliqaj ka pasur urdhër që të paraqiten në prokurori për të dhënë deklaratë për një sulm që ai dyshohet se e kishte kryer ndaj një personi zyrtar kohë më parë. Ai nuk u lajmërua në prokurori andaj gjykata ka lëshuar shkresë për arrestim dhe ai me dhunë është sjellë në objektin e prokurorisë për t’u intervistuar”, ka sqaruar kryeprokurori Beka.

Ai ka thënë se Molliqaj vetëm është intervistuar nga ana e prokurorit i cili po merret me rastin dhe pastaj është liruar në procedurë të rregullt.

“Ai është intervistuar nga ana e prokurorit dhe tash besojë që është liruar”, ka thënë tutje Beka.

E policia e shtetit, po ashtu ka sqaruar se urdhër arresti për Molliqajn është nxjerrë më 12 maj të këtij viti, do të thotë të dielën.

“Sot, konform detyrimit ligjor, policia ka realizuar një urdhër arrest të Gjykatës Themelore në Prishtinë, respektivisht Departamenti i Përgjithshëm. Urdhër – arresti është e nxjerrë me datën 12.05.2019, dhe në të janë specifikuar detyrimet, për policinë, që i pandehuri D.M, të dërgohet në Objektin e Pallatit të Drejtësisë, saktësisht në Prokurorinë themelore”, thuhet në njoftimin e policisë.

Momentalisht, policia sipas rregullit po kryen të gjitha veprimet e nevojshme procedurale për të përmbushur plotësisht urdhëresën e gjykatës.

Ndërkohë, sipas PSD-së, arrestimi i Molliqajt nga ana e policisë nuk ka qenë i paralajmëruar e ai as nuk ka pasur më herët ndonjë ftesë për seancë apo paraqitje në gjykatë.

Molliqaj është arrestuar nën arsyetimin për pjesëmarrje në protestën për lirimin e deputetit Albin Kurti, në vitin 2015. Arrestimi i deputetit në fjalë ka qenë në kundërshtim me liritë dhe të drejtat e njeriut dhe në shkelje të plotë të procedurave ligjore. Për këtë arsye, ajo protestë ka qenë e drejtë dhe e nevojshme”, thuhet në njoftimin e PSD-së.

PSD ka kërkuar lirimin e menjëhershëm të deputetit Dardan Molliqaj.

“PSD është për shtet të së drejtës, ku respektohet liria për protestë dhe kritikë. Prandaj, për ne është e papranueshme çfarëdo përpjekje për cenimin e tyre”, thuhet në reagimin e PSD-së.
Shtuar më 13/05/2019, ora 13:33
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori