Bukuritë shqiptare vazhdojnë ta mahnisin të huajt, gjërmanët “dashurohen” me Thethin dhe Valbonën
Malet në Shqipëri ofrojnë pamje spektakolare për turistët të cilët janë të magjepsur pas natyrës dhe janë aventuristë.

Shqipëria së fundi është ‘zgjuar’ nga turistët e shumtë, por gjithashtu ka një shteg të veçantë ‘Majat e Ballkanit’, një shteg i jashtëzakonshëm për aventurë në Evropë, shkruan “mdr.de”.

Qarku është i gjatë rreth 192 kilometra dhe ofron një mundësi shumë të mirë për turistët, që janë aventuristë.
Distanca e shtegut lidhi Shqipërinë me Kosovën dhe Malin e Zi, derisa gjithashtu kanë filluar investimet, duke e kthyer nga rrënojat, në një vend shumë atraktiv për turistët.
T
ethi është një fshat që ka përparuar shumë në vitet e fundit. Disa vjet më parë ai ishte pothuajse i boshatisur, kurse sot ka më shumë se 16 mijë turistë në sezon, përcjell albinfo.ch.

Peizazhet gjithashtu janë të mrekullueshme, ujëvarat dhe liqenet malore. Parku i Thethit, Valbona dhe Lumi i Gashit, janë një pasuri natyrore.

Po ashtu ka shumë guida turistike për t’i vizituar këto vende, apo edhe agjenci të ndryshme. /albeu.com/
Shtuar më 31/07/2017, ora 16:53

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori