Buckovski: Shpresoj qe bisedimet per Kosoven do jene konstruktive
Albeu.com
Kryeministri i Maqedonisë, Vllado Buçkovski bëri në Uashington komente për Kosovën, pas takimit me Sekretaren amerikane të shtetit Condoliza Rajs. Ai tha se shpreson që palët në bisedime të jenë konstruktive, dhe të kërkojnë zgjidhje të pranueshme reciprokisht. Buçkovski u bëri atyre thirrje që të respektojnë parimet bazë të parashtuara në raportin e ambasadorit Kai Eide.
Maqedonia, tha ai, është e kënaqur me raportin e zotit Eide, sepse aty përmendeshin dy parime të rëndësishme për Maqedoninë: se zgjidhja përfundimtare e statusit duhet të respektojë mosndryshimin e kufijve dhe se vija e demarkacionit e kufirit të Maqedonisë me Kosovën duhet të vendoset para se të arrihet statusi përfundimtar.
Shtuar më 26/10/2005, ora 21:01
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori