Buckovski paralajmeron tensione etnike
Albeu.com
Vendimi i djeshëm i Gjykatës Ndërkombëtare të Hagës ndaj ish oficerit maqedonas Tarçullovski pritet të tensionojë edhe më shumë marrëdhëniet mes shqiptarëve dhe maqedonasve. Deklarata vjen nga ish kryeministri i Maqedonisë, Vllado Buçkovski, i cili ...... paralajmëron tensione të reja etnike pas këtij vendimi.

Gjykata e Hagës rikonfirmoi dje dënimin me 12 vjet heqje lirie ndaj ish oficerit maqedonas Johan Tarçullovski për rastin Lubeten në vitin 2001 dhe lirimin nga akuza të ish ministrit të Brendshëm të Maqedonisë Lube Boshkovski.

Retorika mes shqiptarëve dhe maqedonasve është mjaft e tendosur dhe ky vendim do të ndikojë negativisht në klimën e keqe etnike që tashmë ekziston, tha Buçkovski.

Rasti Lubeten është i vetmi i gjykuar në Hagë për konfliktin në Maqedoni. Dënimi i Tarçullovskit dhe në të njëjtën kohë garantimi i amnistisë së shqiptarëve është i pamundur, tha ish kryeministri, duke iu referuar katër rasteve të tjera që Gjykata e Hagës mori në shqyrtim, e ku hetoheshin krimet e UÇK-së, por që u rikthyen në Maqedoni për mungesë faktesh.

Një nga 3 kërkesat që BDI-ja i ka bërë koalicionit qeverisës për tejkalimin e krizës mes tyre, është pikërisht shqyrtimi dhe mbyllja e këtyre çështjeve nga drejtësia maqedonase.
Por vendimi ndaj Tarçullovskit pritet të ndryshojë qëndrimin e partisë së Gruevskit.
Shtuar më 20/05/2010, ora 21:57
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori